Leto a dovolenky, O spánku, Uncategorized @sk

Cestovanie lietadlom s dieťaťom a spánok

Rada cestujem a objavujem nové miesta, kultúru a gastronómiu vo verzii gluten free. Cestovanie je moja vášeň už od malička a nechcela som sa jej vzdať ani po narodení Karolínky. Sú výlety, ktoré viete podniknúť autom ale mňa samozrejme lákajú aj vzdialenejšie destinácie a miesta, kde sa potrebujete dopraviť lietadlom. Cestovali sme vždy už od Karolínkiných 6 mesiacov, väčšinou letecky.

Veľkou výhodou cestovania s malinkým dieťaťom je, že neplatíte letenku. Nevýhodou je, že nemá nárok na sedadlo.

Za prvého 2,5 roka sme s Karolínkou stihli Grécko, Omán, Taliansko 2x, Dubai, Anglicko, Cyprus aj Turecko. Potom nám dala na chvíľu stopku pandémia. Pri výbere dovolenkovej destinácie a voľbe cestovať lietadlom, je dobré myslieť aj na to, ako sa pripraviť na spánok dieťatka v lietadle.

Tipy ako zvládnuť s dieťaťom aj dlhšiu cestu lietadlom

  • vyberte si let, ktorý vám viac vyhovuje, väčšina dlhších letov býva skôr v nočných hodinách, čo vie byť veľmi praktické, lebo máte väčšiu šancu, že ho dieťatko prespí
  • kúpte dieťatku do lietadla pár nových hračiek, ktoré sú “lietadlo friendly”. Nová knižka, omaľovánky, zábavná hra, hrkálka – čokoľvek, čo dokáže upútať  pozornosť dieťatka.  Dieťatko sa tak aspoň nebude v lietadle nudiť, keď nebude spať.
  • zoberte si do lietadla obľúbené snacky (chrumky, nakrájané obľúbené ovocie, či zeleninu), umelé mlieko. Myslite aj na to, že deti do dvoch rokov v lietadle jesť nedostanú, určite si preto vezmite aj príkrm. Radi vám ho určite ohrejú. Vodu na palubu malým deťom security dovolí.
  • pokojne si pribaľte aj tablet, veď prečo nie? Cesta lietadlom je špeci situácia. Stiahnite si do neho vopred na offline hranie vzdelácie appky a nejaké obľúbené rozprávky alebo pesničky.

A ako zvládnuť cestovanie a spánok v lietadle?

Deti do dvoch rokov nemajú nárok na sedadlo. Skúste si na checkine vybaviť sedenie tak, aby vedľa vás bolo voľné miesto. Počas výšky som pracovala na checkine v Taliansku a mimo nízkonákladoviek to ide, ak nie je vybookovaný let. Vždy to treba určite minimálne skúsiť. Dieťatko ľahšie zaspí, ak mu navodíte známe prostredie. Ak doma napríklad používate levanduľu do difuzéra, zoberte trošku do spreju do lietadla a nastriekajte ho na nosič alebo vankúšik, na ktorý dieťatko položíte. Dieťatku bude známa vôňa pripomínať, že sa ide spinkať. Ak dostanete predné miesta pred stenou, môžete ustlať dieťatku na deke s vankúšikom. Pre malé bábätká do 9 mesiacov a 9kg dostať tiež závesné košíky. Ak cestujete pravidelnejšie zvážte aj kúpu cestovnej postele do lietadla.

Pri ukladaní dieťatka na spánok pri ceste lietadlom:

  • zoberte si šatku, nosič, obľúbenú deku a hračku, pokojne aj biely šum (aj keď motory ho robia dobre)
  • uspite dieťatko v lietadle ako to bude možné (na rukách, len hladkaním pri počuvaní rozprávky alebo pesničiek, mliekom)
  • využite na spánok postieľku do lietadla
  • zabezpečte dieťatku tepelný komfort, neprehrievajte dieťatko
  • ak ste si vybrali nočný let, pokojne dajte dieťatku pyžamko a vak, čím si urobíte aspoň niektoré kroky zabehnutej predspánkovej rutiny
  • snažte sa dodržiavať režim, ktorý bežne máte aj počas cesty, ale počítajte s tým, že sa môže posunúť a hlavne, že cestu nemusí dieťatko prespať
  • k povinnej palubnej výbave určite patrí aj mojkáčik

Po príchode na nové miesto fungujte okamžite na novom čase. Kľúčový je prvý deň. Dospite to, ale nie príliš.