Ak ste sa stali rodičmi, spánok začína byť jednou z najdôležitejších vecí vo vašom živote. Myslíme naň neustále. Rozprávame o ňom komukoľvek, kto nás počúva a vždy sa trápime nad jeho nedostatkom. Vo vašej mysli bežne plynú myšlienky typu: …mala by som spať, keď spí bábätko, neužívam si materstvo tak, ako by som si ho užívala, keby som bola oddýchnutá, som príliš unavená na domáce práce, nechce sa mi stretávať s priateľmi, a ani nakupovať, čo ak urobím chybu, keď som unavená…
Ak nespíte, všetko sa zdá byť ťažšie
Vaše dieťatko vám nedá spať – to jednoducho bábätká robia. Obavy z nedostatku spánku vás môžu vykoľajiť a pokaziť spánok, ktorý vám ešte ostal. Dobrá správa je, že tak rýchlo, ako sa vaše telo počas tohto obdobia odnaučí mať kvalitný spánok, tak sa to neskôr opäť rýchlo naučí. Odborníčka na spánok Kathryn Pinkham, zakladateľka najväčšej britskej spánkovej kliniky pracuje s ľuďmi, ktorí trpia nespavosťou. Snaží sa im porozumieť a vylepšiť spánok. Ponúka niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu prekonať toto zložité obdobie. Obdobie, v ktorom môže byť spánok len vzdialenou spomienkou.
-
„Hoďte“ si šlofíka
Ak potrebujete spánok a dá sa vám ľahko zaspať počas dňa, zdriemnite si vtedy, keď spí vaše bábätko. Postačí vám krátky šlofík. Snažte sa ho obmedziť na menej ako 30 minút, aby ste so spánkom nebojovali v noci. Ak cez deň neviete zaspať – nespite. Niektorým z nás sa môže stať, že akokoľvek sa snažíme, jednoducho nie sme stvorení na spánok počas dňa. Namiesto toho si doprajte „oddychový čas“ – čítajte knihu, zavolajte priateľom. Podobne ako spánok, vaším životabudičom môže byť čokoľvek, čo pre vás znamená relax.
Domáce práce môžu počkať, vaše mentálne zdravie nie.
-
Čas ísť do postele
Nepokúšajte sa ísť do postele príliš skoro. Možno to vyzerá ako dobrý plán ísť do postele o deviatej večer, no väčšina z nás nie je naprogramovaná ísť spať tak zavčasu. Aj keď ste unavení, ak hodiny vášho tela nie sú nastavené na spánok už o 21:00 hod., potom je nepravdepodobné, že zaspíte a budete mať kvalitný spánok. Snažte sa ostať hore o čosi dlhšie, užite si čas so svojím partnerom a choďte do postele trošku neskôr. Spánok je o kvalite, nie kvantite. Nepotrebujeme osem hodín každú noc, aby sme boli zdraví a užívali si život.
-
Predspánková rutina
Tak ako vaše bábätko, aj vy potrebujete predspánkovú rutinu. Predtým ako ste mali dieťatko pozostávala vaša rutina pravdepodobne z večere, pozerania televízie, čítania knihy a odchodu do postele, keď ste boli unavení. Vaša nová rutina je zhltnutie večere počas toho ako sa snažíte uložiť bábätko, odkladanie riadu, čistenie fliaš, štekanie príkazov po vašom partnerovi predtým ako idete do postele a pokus mať dobrý nočný spánok. Vaše telo nevie rozoznať novú rutinu. Výsledkom toho môže byť, že nebudete mať dobrý spánok. Radšej ostaňte hore dlhšie a postupne čas skracujte. Mali by ste tak rýchlo zaspať a dosiahnuť hlbší spánok.
-
Mobil odložte
Ak máte kúsok času nazvyš, nestrácajte ho zavesení na vašom telefóne. Nemusíte vidieť krásne fotky ako každý okolo vás zvláda starostlivosť o bábätko práve v období, keď je to pre vás náročné. Modré svetlo z mobilu zas spôsobí, že sa vám bude ťažšie zaspávať.
-
Obavy a spánok
Ak trávite v posteli veľa času, keď ste bdelí a ešte k tomu utrápení, môže to vytvoriť negatívnu asociáciu medzi posteľou a spánkom. Znepokojujúce myšlienky prichádzajú, no sú to len myšlienky. Snažte sa ich nechať plávať. Skúste si robiť poznámky o všetkom, čoho sa obávate. Potom položte pero a choďte robiť niečo, čo vás baví a napĺňa. Naučte sa rozdiel medzi „byť ospalý“ a „byť unavený“. Ospalý znamená, že potrebujete spánok, unavený, že potrebujete upokojiť vašu myseľ relaxovaním a oddychom.
-
Rada na záver
Toto „nespánkové“ obdobie nebude trvať večne. Mať bábätko je niekedy únavné, ale vy to zvládnete a dokážete sa s tým vyrovnať, akokoľvek sa teraz cítite. Vytvorte bábätku zdravé spánkové návyky. Pomôžte dieťatku naučiť sa spinkať lepšie a dlhšie. Buďte k sebe s partnerom láskaví, zariaďte si čas na relax, cvičte a doprajte si čerstvý vzduch…
Zdroj: Kathryn Pinkham