Novorodenci, O spánku

Spánok novorodenca

Spánok novorodenca

Z pohľadu spánku považujeme za novorodenca bábätká od narodenia až do obdobia prvej veľkej spánkovej regresie v 3.-4. mesiaci života.

Spánok novorodenca sa v období 0-4 mesiacov života bábätká vyvíja a postupné mení.

Prečo sú novorodenci 0-5 týždňov takí spaví

Určite to poznáte (väčšina) z vás. Prvé týždne po pôrode vaše bábätko len spalo. bolo jedno kde, či bolo svetlo alebo tma, jednoducho mohli ste vysávať a pustiť televízor. Bábika spala. Je to preto, lebo bábätko je veľmi unavené, každý jeden pohyb, dýchanie, všetko je preň veľmi náročné. Zároveň má v sebe melatonín z maminkinho bruška (vlastný ešte netvorí) a preto je tiež veľmi spavé.

Tieto prvé týždne odporúčam aby ste bábätko cez deň nechávali spinkať na svetle a podporovali rozdelenie biologického rytmu na deň a noc. Bábätká sa totiž rodia bez tohto rytmu a je našou úlohou ich na to nastaviť.

Nie je vhodné nechávať bábätko počas dňa spinkať “naraz” príliš dlho. Sú na to tri hlavné dôvody:

 • podpora dojčenia u matky
 • rozdelenie dňa a noci (riziko prehodenia)
 • prijatie dostatku mliečka cez deň a viac spánku v noci

Ak má vaše bádätko problém so spánkom, uistite sa, že vo veci nie je nasledovné:

 • problém s dojčením
 • hlad bábätka
 • problem s prisatím (horná, dolná uzdička)
 • reflux (skrytý alebo zvracanie)
 • bábätko je na všetky spánky správne zavinuté
 • nie je mu zima ani teplo

Okolo 5.-6. týždňa sa postupne z tela bábätka začína vytrácať materský melatonín a začína sa tvoriť v jeho tele pomaličky vlastný melatonín. Je to také “hluché” obdobie (kedy bábätka nemá tohto hormónu v tele dostatok), kedy mnohé maminky pozorujú, že dieťatko začína byť menej spavé, je ťažšie ho uspať a horšie spí. Najmä neskoro poobede už mnohokrát nezaspí.

Prečo zavinovať bábätko 0-4 mesiace

Všimnite si, že vaše malé bábätko miestami nekontrolovateľne trhá rúčkami a telíčkom. Najmä po zaspatí 10-20 minút ním zrazu mikne. Hovoríte si vtedy, či je to normálne. Áno je. Jedná sa o Morov reflex. Je to prirodzená reakcia dieťatka a vymizne okolo 4.-5. Mesiaca. Niekedy aj skôr.

Ak je bábätko povne zavinité s rúčkami pri telíčku počas spánku a zaspávania, tento reflex je pod kontrolou a doeťatko sa nebude budiť na trhanie vlastného telíčka a nekontrolovateľný pohyb vlastných rúčok. Najmä prvé týždne totiž svoje ručičky ako svoje ešte nerozpoznáva. Môže sa tak budiť po 10-15 minútach spánku vlastným telíčkom pri prechode z ľahkého REM spánku do hlbokého neREM spánku. V tomto momente prechodu detičky cukajú a mykajú sa.

Zavinutie je bezpečné a vhodné najmä pomocou plienočky, zavinovačky, či swaddleme. Osobne odporúčam tzv. ulitku.

Detičky v nich krásne zaspávajú a cítia sa spokojne.

Vhodná doba bdenia

Jeden obrovský mýtus okolo spánku bábätiek súvisí s tým, že čím je bábätko unavenejšie, tým bude lepšie spať. Nie je to pravda. Preunvané bábätko má vysoké hodnoty kortizolu, stresového hormónu. Dostáva sa do stavu hyperaktivity. Preto preunavené bábätko zle a krátko spí, budí sa, ťažko zaspáva a je mrzuté.

Malinké bábätká novorodenci do 6 týždňov nemajú takmer žiadne bdenie, okolo veku 5-6 týždňov začínajú pomalinky bdieť medzi jedným a druhým spánkom. Okolo 2-4 mesiacov môžu zvládnuť 60-75-90 minút. Je dôležité sledovať príznaky únavy bábätka a uložiť ho na spánok s prvými príznakmi únavy.

Bezpečný spánok bábätiek

Bezpečnosť pri spánku bábätka nepodceňujte. Najmä najmenšie bábätká novorodenci nie sú dostatočne silní a schopní, dostať sa z nebezpečnej situácie bez pomoci.

Zhrnutie

– spánok len na chrbte

– žiadne spoločné spanie v posteli ak fajčí rodič alebo pije alkohol, nebodaj iné omamné látky

– spánok v jednej miestnosti (0-12 mesiacov)

– kojenie

– žiadne vankúše, prikrývky, mantinely v postieľke (0-12 mesiacov)

– správna veľkosť cumlíka

– žiadny spánok v jednej posteli (ak áno, len za veľmi prísnych pravidiel, matrac na zemi, rodič nesmie mať nadváhu, žiadne prikrývky, vankúše a nebezpečné miesta, kde by dieťatko mohlo zapadnúť.)

– zavinutie s rukami pri telíčku (správne, nie príliš tesno ani voľne)

Podľa aktuálnej teórie existujú tri komponenty, ktoré zvyšujú riziko náhleho úmrtia dieťaťa ak sa náhodne stretnú.

 1. komponent

Kritické vývinové obdobie

Prvých 6 mesiacov života dieťatka je obdobie, kedy je najvyššie riziko SIDS. Aj po tomto období bábätko môže zomrieť na SIDS, ale pravdepodobnosť je oveľa oveľa nižšia. Je to hlavne preto, lebo dieťatko má vyvinutejšie zmysly, je silnejšie, vie sa pretáčať, dokáže sa skôr dostať z nebezpečných situácií.

 1. komponent

Vonkajšie rizikové podnety

Môže to byť spánok na brušku, na boku, vankúš a prikrývka v postieľke, rodič, ktorý fajčil pri tehotnej žene alebo pri bábätku alebo spoločné spanie.

 1. komponent

Zraniteľné dieťa

Takéto dieťa ma nevyvinutý alebo slabo vyvinutý dýchací, srdcovocievny systém, alebo schopnosť reakcie (zobudenie ak nemôže dýchať a pod.). Veľakrát sú veľmi rizikové predčasne narodené deti. Chýba im schopnosť reakcie na obštrukciu dýchacích ciest prostredníctvom zobudenia.

Lekári nevedia, ktoré bábätko je zraniteľné a u ktorého sa tieto tri komponenty môžu náhodne stretnúť. Odporúčam neriskovať.

Spánkové cykly

V období medzi 2.-4. mesiacom, žačnete pozorovať, že vaše bábätko (ak spí s rušiacou spánkovou asociáciou) sa začína častejšie budiť. U každého zdravého bábätka sa dostaví tzv. 3-4 mesačná spánková regresia. Prečítajte si o tej to regresii tu.

Ak sa dieťatko naučí spojiť si cykly,  dokáže následne po tejto regresii spinkať neprerušovane cez deň a v noci sa budiť len na hlad alebo na reálnu potrebu.

Spánkové návyky

Ak chcete, aby Vaša bábätko v budúcnosti nespávalo len 30 minút a v noci sa často budilo, je dôležité učiť ho (ak je to možné) že dokáže po zavinutí zaspať v postieľke (vo vašej, či bez vaše prítomnosti). Mnohé bábätká to dokážu hneď, iné potrebujú asistenciu rodiča. Spôsoby uspatia a zaspatia môžete meniť, ale určite si 1-2 spánky denne, na ktoré budete vaše bábätko ukladať pravidelne do postieľky na spánok. Ak to vaše bábätko nedokáže a veľmi plače, nevadí, vyskúšajte to inokedy alebo ho to naučte po 5. mesiaci. Veľmi odporúčam učiť tento návyk bábätko najmä na noc, aby ste predišli príliš prerušovanému spánku vášho bábätka v budúcnosti (tým myslím budenie v noci 5-10krát). Samozrejme bábätko je dôležité neignorovať a reagovať na jeho potreby. Zároveň je dôležité vedieť, ako funguje spánok bábätka a ako sa vyvíja, aby ste predišli zbytočnej dlhodobej preúnave dieťatka a aj vás rodičov.

Z mojej skúsenosti bábätká novorodenci zaspávajú a spia najlepšie:

 • v postieľke (po zavinutí)
 • v kočíku
 • v šatke (neodporúčam na každý spánok)
 • hojdačke (nie je vhodné na každý spánok)
 • autosedačke (nie je vhodné na každý spánok)