Príchod nového súrodenca je zmena pre všetkých členov rodiny. Vo veku 2-4 rokov sa deti nachádzajú v období života, kedy skôr alebo neskôr privítajú doma nového súrodenca. Z pohľadu výskumu a zdravého kognitívneho a psychologické vývinu staršieho súrodenca (a tiež mladšieho dieťatka) je ideálny rozdiel medzi deťmi aspoň 27 mesiacov.
Staršie dieťatko porebuje pred príchodom dieťatka stráviť dostatočný čas so svojimi rodičmi. Pripravte dieťatko na nového člena rodiny dostatočne včas pred pôrodom. Pekný spôsob ako to môžeme urobiť je čítať si detské knihy o súrodencovi a tehotenstve maminky. Odporúčam knižky Mamička má bábätko alebo Terka a bábätko. Dieťatko môžete zobrať aj na tehotenské sono, na nákupy postieľky, či oblečenia pre malého súrodenca. Dovoľte dieťatku niektoré veci aj vybrať, aby sa cítilo do tohto procesu zapojené a dôležité v rámci rodiny pri tomto procese.
Tipy ako zvládnuť obdobie po príchode nového súrodenca
Príchod nového súrodenca je pre staršie dieťa obrovská zmena v živote. Zrazu už nie je jediné a o pozornosť svojich rodičov aj babiek sa musí začať deliť. Niet divu, že niektoré deti sú smutné, majú zhoršené správanie aj spánok, snažia sa pútať pozornosť, chcú súrodenca vrátiť späť do bruška a pod. Empatické vnímanie toho, aká je to pre vaše staršie dieťa veľká zmena, je pre vás ako rodičov veľmi dôležité.
Prvé stretnutie
Pri prvom stretnutí vás maminky a novorodenca so starším súrodencom, majte malé bábätko v košíku alebo postieľke, nie na rukách. Kúpte hračku, ktorú bábätko akože „daruje“ staršiemu súrodencovi.
Každodenné fungovanie
Zapojte veľkého súrodenca do starostlivosti o malé bábätko. Môžete mu zadať špeciálne úlohy. Môže vám nosiť čisté plienky a použité vyhadzovať do koša. Kontrolovať, či bábätko nie je pokakané.
Kúpte dieťatku (pokojne aj chlapcovi) bábiku, kočík, šatku a môžete sa hrať na rodičov a obaja budete mať svoje bábätko. Môžete ísť spolu kočíkovať.
Počas dňa si s pomocou partnera alebo svokry vyhraďte každý deň hodinu na hranie sa len so starším dieťatkom. V tomto čase neodbiehajte, neodchádzajte od dieťatka. Vaše dieťatko vás môže veľmi potrebovať, potrebuje cítiť, že ste stále prepojení a je súčasťou rodiny.
Vyhnite sa hovoreniu toho, že „už si veľké dievčatko“, „už si veľký chlapec“. Pre dieťa vie byť toto veľmi nepríjemná fráza, najmä preto, lebo väčšinou sú ešte stále malinkí.
Dojčenie a uspávanie
Počas dojčenia a/alebo uspávania môžete dieťatku vytiahnuť špeciálny box, kde bude mať svoje nové a špeciálne hračky na hranie. To vám dovolí, aby ste v tomto čase mohli pokojnejšie uspať alebo nadojčiť malé bábätko.
Spánok
Spánok staršieho súrodenca sa môže zhoršiť. Separácia od maminky a jej odchod do pôrodnice môže najmä deťom, ktoré ešte nezažili ani menšiu separáciu od maminky padnúť veľmi ťažko.
Preto, vyriešte spánkové problémy a spanie staršieho dieťatka v dostatočnom predstihu. Ak máte postieľkové dieťa, NEPREKLADAJTE HO EŠTE DO VEĽKEJ DETSKEJ POSTIEĽKY s cieľom dať jeho postieľku bábätku. Spôsobí nielen problémy so zaspávaním a spánkom (ak má dieťa menej ako 3 roky), ale aj možnú žiarlivosť. Kúpte radšej druhú postieľku a vaše „postieľkové“ dieťatko ponechajte v postieľke. Väčšie spánkové zmeny robte aspoň 2-3 mesiace pred alebo po príchode súrodenca.
Objaviť sa môže zhoršené zaspávanie a nočné budenie. Pristupujte k zaspávaniu ako doteraz, možno oneskorte večierku, aby ste si užili so starším dieťatkom trošku dlhší deň a postupne ju posúvajte na skôr.
Jedenie a odplienkovanie
Obidva tieto aspekty sa môžu načas u staršieho dieťatka zhoršiť. Povedzte dieťatku, aby sa pochválilo bábätku ako cikalo a kakalo do nočníka pri vás.
Udržiavajte štruktúru jedenia a chodov ako doteraz.
Pomoc
Ak máte možnosť, doprajte si pomoc partnera, svokry, vašej mamy aspoň prvé obdobie po príchode nového bábätka.
Zdroje:
OCKWELL-SMITH, S. The Gentle Parenting Book. London: Piatkus, 2016. P. 307. ISBN 978-0-349-40872-9.
KASEY,S., BUCKLES, L. and MUNNICH, E. Birth spacing and sibling outcomes. J Human Resources, 2012. P. 613-642.
WERNER, E.E. The children of Kauai: resiliency and recovery in adolescence and adulthood. J Adolesc Health. 1992 Jun;13(4):262-8. doi: 10.1016/1054-139x(92)90157-7. PMID: 1610840.