Niektoré maminky sa v určitom momente chcene alebo nechcene musia s dojčením rozlúčiť a prejsť na umelé mlieko. Nie každé bábätko však túto zmenu jednoducho zvládne. Príčiny prečo ste sa takto rozhodli môžu byť rôzne a pamätajte, že rodičom ste vy a je to len a len vaše rozhodnutie. Jednou alternatívou môže byť, že si budete mliečko ešte nejaký čas odsávať a ponúkať ho vo fľaši. Druhou alternatívou je, že prejdete rovno na umelé mlieko. V tomto článku sa dozviete tipy ako prejsť z prsníka na fľašu.
Tu je pár tipov, ako prejsť z prsníka na fľašu
Pri prechode z prsníka je dôležité, aby táto zmena bola postupná.
- Ak je to možné, dajte si na túto zmenu čas aj 2 týždne. Pomôže to dieťatku sa lepšie adaptovať a vám dojčenie postupne ukončiť, bez nepríjemných komplikácii ako upchatie mliekovodu alebo zápal prsníka. Odsávajte si priebežne mlieko, ak máte veľmi plné prsia.
- Vyberte si fľašu, ktorá sa čo najviac podobá tvarom prsníku. Počítajte ale s tým, že pravdepodobne vyskúšate viaceré fľaše. S týmito som mala dobrú skúsenosť ja.
- Nechajte ocka alebo babku, aby z fľaše kŕmili dieťatko v momente, keď nie ste v tej istej miestnosti alebo nie ste doma. Detičky ju často prijmú radšej od niekoho iného, keďže maminku si spájajú s dojčením.
- Dávajte najprv do fľaše materské mlieko a postupne ho nahraďte umelým.
- Postupne skúšajte nahrádzať jednotlivé dojčenie počas dňa fľašou. Na začiatok skúšajte jednu fľašu a dojčenie, postupne 2-3-4, až do úplného nahradenia dojčenia fľašou.
- Ako prvé, nahraďte dojčenie, ktoré je pre dieťa najmenej zaujímavé, kedy je najnervóznejšie, vypije najmenej mlieka alebo sa najviac obzerá.
- Ponúkajte fľašu dieťatku vtedy, keď nie je unavené a príliš hladné a nervózne.
- Fľašu ponúknite, nevadí ak sa dieťatko aj pooblieva, netlačte na dieťa, ak ju v rámci času kŕmenia nechce, vyskúšajte to o 30 minút ešte raz.
- Ak dieťatko začne prijímať fľašu, aplikujte kŕmenie metódou responzívneho a postupného kŕmenia (tzv. Paced bottle feeding).
- Vyhnite sa tomuto prechodu v obdobiach veľkých zmien: tesne pred a po príchode súrodenca, tesne pred a po sťahovaní, tesne pred a po nástupe do práce alebo škôlky.
Dodatočné info
WHO a APA odporúčajú výhradne dojčenie aspoň 6 mesiacov a dojčenie do veku 2 rokov alebo dlhšie.
Odstavenie od dojčenia a prechod na fľašu neodporúčam ako prvé riešenie spánkových problémov. Vyskúšajte najprv spánkové poradenstvo, aby ste spánok vášho dieťatka zlepšili popri dojčení, je to totiž možné.