Ako prejsť z prsníka na fľašu
Časté nočné budenie, Dojčenie, Nočné budenie, Novorodenci, O spánku

Ako prejsť z prsníka na fľašu

Niektoré maminky sa v určitom momente chcene alebo nechcene musia s dojčením rozlúčiť a prejsť na umelé mlieko. Nie každé bábätko však túto zmenu jednoducho zvládne. Príčiny prečo ste sa takto rozhodli môžu byť rôzne a pamätajte, že rodičom ste vy a je to len a len vaše rozhodnutie. Jednou alternatívou môže byť, že si budete mliečko ešte nejaký čas odsávať a ponúkať ho vo fľaši. Druhou alternatívou je, že prejdete rovno na umelé mlieko. V tomto článku sa dozviete tipy ako prejsť z prsníka na fľašu.

 

Tu je pár tipov, ako prejsť z prsníka na fľašu

Pri prechode z prsníka je dôležité, aby táto zmena bola postupná.

  1. Ak je to možné, dajte si na túto zmenu čas aj 2 týždne. Pomôže to dieťatku sa lepšie adaptovať a vám dojčenie postupne ukončiť, bez nepríjemných komplikácii ako upchatie mliekovodu alebo zápal prsníka. Odsávajte si priebežne mlieko, ak máte veľmi plné prsia.
  2. Vyberte si fľašu, ktorá sa čo najviac podobá tvarom prsníku. Počítajte ale s tým, že pravdepodobne vyskúšate viaceré fľaše. S týmito som mala dobrú skúsenosť ja.
  3. Nechajte ocka alebo babku, aby z fľaše kŕmili dieťatko v momente, keď nie ste v tej istej miestnosti alebo nie ste doma. Detičky ju často prijmú radšej od niekoho iného, keďže maminku si spájajú s dojčením.
  4. Dávajte najprv do fľaše materské mlieko a postupne ho nahraďte umelým.
  5. Postupne skúšajte nahrádzať jednotlivé dojčenie počas dňa fľašou. Na začiatok skúšajte jednu fľašu a dojčenie, postupne 2-3-4, až do úplného nahradenia dojčenia fľašou.
  6. Ako prvé, nahraďte dojčenie, ktoré je pre dieťa najmenej zaujímavé, kedy je najnervóznejšie, vypije najmenej mlieka alebo sa najviac obzerá.
  7. Ponúkajte fľašu dieťatku vtedy, keď nie je unavené a príliš hladné a nervózne.
  8. Fľašu ponúknite, nevadí ak sa dieťatko aj pooblieva, netlačte na dieťa, ak ju v rámci času kŕmenia nechce, vyskúšajte to o 30 minút ešte raz.
  9. Ak dieťatko začne prijímať fľašu, aplikujte kŕmenie metódou responzívneho a postupného kŕmenia (tzv. Paced bottle feeding).
  10. Vyhnite sa tomuto prechodu v obdobiach veľkých zmien: tesne pred a po príchode súrodenca, tesne pred a po sťahovaní, tesne pred a po nástupe do práce alebo škôlky.

 

Dodatočné info

WHO a APA odporúčajú výhradne dojčenie aspoň 6 mesiacov a dojčenie do veku 2 rokov alebo dlhšie.

Odstavenie od dojčenia a prechod na fľašu neodporúčam ako prvé riešenie spánkových problémov. Vyskúšajte najprv spánkové poradenstvo, aby ste spánok vášho dieťatka zlepšili popri dojčení, je to totiž možné.