Každá dojčiaca maminka sa skôr či neskôr môže stretnúť so situáciou, kedy ju dieťatko pri dojčení uhryzne. Hryzenie dokáže dojčenie znepríjmniť, pretože vie byť naozaj veľmi bolestivé. Najčastejšie si maminky hryzenie pri dojčení spájajú práve s obdobím rastu zúbkov. Nie vždy sú na vine ale zúbky, niekedy má hryzenie pri dojčení iné príčiny. Je dobré, ak sa v prípade, že vás dieťatko počas dojčenia hryzie, zamyslíte nad tým, čo môže byť dôvodom.
Prečo dieťatko pri dojčení hryzie
1. Prerezávanie sa zúbkov
Každému dieťatku sa zúbky začínajú prerezávať v inom období. Najčastejšie sa prvé zúbky objavia v 4-6 mesiacoch. Niektoré deti ich majú ale už skôr, iné maminky na prvý zúbok ich dieťatka čakajú dlhšie.
Prerezávanie zúbkov môže u detí spôsobovať bolesť v ďasnách, ale niekedy aj celkový nepokoj spojený s teplotou. Keď idú dieťatku zúbky, môže byť pri dojčení nervózne alebo odmietať prsník, tiež môže mať sklon k hryzeniu alebo „žuvaniu“ prsníka (bradavky). Dieťatko dočasne môže zmeniť pri dojčení polohu. Tieto zmeny v dojčení najčastejšie prejdú, keď sa zúbok prereže cez ďasienko.
To že sú za hryzením práve zúbky, zistíte, ak má dieťatko väčší apetít a túžbu sať alebo papať. Sprievodným javom sú navreté ubolené ďasná, slintanie, teplota a plienková dermatída. Od bolesti dieťatku uľavíte, ak mu pred dojčením dáte niečo s chaldivým efektom. Pri menších deťoch to môže byť zachladené hryzátko alebo handrička a pri starších deťoch pomôže kúsok studenej mrkvy alebo jablĺčka.
2. Získanie maminkinej pozornosti
Vnímavé deti si môžu počas dojčenia vyžadovať plnú pozornosť maminky a nepáči sa im, keď je maminka rozptyľovaná pozeraním televízora, telefónu alebo rozhovorom s oteckom. Uhryznutím očakáva záujem a reakciu maminky.
Snažte sa s dieťatkom udržiavať očný kontakt počas dojčenia. Tiež sa môžete dieťatku prihovárať alebo ho hladkať. Pri opakovanom hryzení dieťatko niekedy očakáva prvotnú rekaciu maminky. Skúste vtedy na hryzenie nereagovať, ale naopak reagujte, keď sa dieťatko pekne dojčí. Pochváľte ho, venujte mu extra pozornosť, veľa pusiniek a objatí. Podporíte tým túžbu dieťatka, dostať rovnakú reakciu aj v budúcnosti.
3. Plné bruško dieťatka
Hryzenie pri dojčení môže tiež signalizovať, že bruško je už plné a dieťatko si prsník viac neprosí. Táto príčina je jednou z najčastejších, dieťatko jednoducho po najedení stratí záujem. Koniec dojčenia spoznáte tak, že dieťatko predĺžuje intervaly sania. Uhryznutiu predchádza napätie v čeľusti dieťatka. V prípade, ak sa z uhryzenia stáva zvyk, maminka bude vedieť, kedy má dieťatku prsník vziať.
4. Odmietanie dojčenia, ak dieťatko nie je hladné
Veľakrát maminka ponúkne dieťatku prsník, v čase, keď dieťatko ešte nemá hlad. Môže to súvisieť s tým, že maminka neodhadne, kedy bábätko potrebuje papať. Maminky ponúknú prsník, keď je dieťatko plačlivé alebo sa udrelo a chcú ho jednoducho upokojiť. Nie na všetky detičky to ale zaberá a uhryznutie je vyjadrením ich nespokojnosti.
5. Reakcia na vybratie prsníka z ústočiek dieťatka
Najčastejšie sa to stáva vtedy, ak dieťatko počas dojčenia na prsníku zadriemne a maminka sa mu ho snaží prsník vybrať. Deti sa veľakrát po dypití mliečka uspávajú práve saním. Vybratie prsníka v tomto momente automaticky spustí u dieťatka reflex a snahu prsník v pusinke udržať. Vyberte dieťatku prsník z pusinky radšej skôr, ako zaspí.
6. Nespokojnosť dieťatka pri slabom toku mliečka
Bábätka uhryznutím počas dojčenia môžu vyjadriť svoju nespokojnosť s tokom mlieka, najmä v prípade ak nie je dostatočne silný. Dostatočný tok mlieka podporíte správnym polohovaním a prisatím dieťatka pri dojčení. Mliekotvorbu podporíte aj vhodnou stravou a pitím dostatočného množstva tekutín.
7. Hnev a nepokoj dieťatka
Dieťatko, ktoré cíti pri dojčení nepokoj alebo hnev zo strany maminky niekedy reaguje uhryznutím. Dojčite v pokojnom prostredí. Spravte si s dojčenia príjemnú chvíľu.
Ako reagovať na uhryznutie pri dojčení
Aj keď sa budete snažiť eliminovať situácie, ktoré môžu viesť k hryzeniu pri dojčení, s najväčšou pravdepodobnosťou sa uhryznutiu nevyhnete. Uhryznutie je len moment, ktorý sprevádza veľmi intentzívna bolesť maminky. Keď sa s touto situáciou stretnete prvý krát, možno od bolesti skričíte alebo automaticky odtiahnete dieťatko z prsníku. Aká je teda najvhodnejšia reakcia?
- Reagujte pokojne: Výkrik alebo odtiahnutie dieťatka od prsníka môže byť pre dieťatko stresujúce a pre maminku ešte viac bolestivé, ak má dieťatko bradavku silne zovretú v svojej pusinke. Niektoré deti môžu v následnosti na reakciu maminky začať prsník odmietať. Druhou kategóriou sú deti, ktorým sa reakcia maminky zdá tak zaujímavá, že hryzenie opakujú, aby u maminky vyvolali rovnakú reakciu. Deti si ešte neuvedomujú, že vedia spôsobiť bolesťa preto je najlepšie zachovať pokoj.
- Pritlačte dieťatko k prsníku: Počas uhryznutia vám inštikt síce vraví, aby ste dieťatko odtiahli od prsníka, oveľa vhodnejšie je, ak ho k prsníku jemne pritlačíte. Pri odtiahnutí riskujete, že dieťatko neuvoľní zovretie pusinky, čo bradavke spôsobí ešte väčšiu bolesť. Uvoľnenie bradvky z úst dieťatka dosiahnate tým, že si dieťatko jemne na moment pritihanete k prsníku, aby sa mu do prsníka zaboril noštek. Čiastočné zablokovanie dýchacích ciest spôsobí, že dieťatko automaticky otvorí ústa a uvoľní bradavku.
- Dajte dieťatku prst do pusinky: Ako povoliť zovretie pusinky pomocou prsta by mali dojčiacím maminkám v pôrodnici ukazovať zdravotné sestry, pretože už novorodenec niekedy pri dojčení zaspinká a pusinku má tak silno zovretú, že maminka si prsník z jeho úst jednoducho nevie vyslobodiť. Technika spočíva v tom, že maminka do kútika detských úst vložiť prštek tak, aby sa ním dostala medzi horné a dolné ďasná dieťatka. Dieťatko potom povolí zovretie.
- Lieky alebo mastičky proti bolesti: Na urýchlenie hojenia použite mastičku vhodnú na regeneráciu bradvaky. V prípade, ak je bolesť po uhryznutí intenzívna, môžete sa poradiť s doktorom ohľadom užitiu liekov od bolesti.