Novorodenci, O spánku, Rodičovstvo, Uncategorized @sk

Spánok dvojičiek

Výchova dvojičiek je mimoriadne náročný proces. Dojčenie, kŕmenie, hranie, kočíkovanie, plač… všetko je náročné krát 2. Spánok dvojičiek vie byť pre rodičov dvojičiek veľká výzva. Nižšie v článku nájdete rady, čo robiť, aby spánok dvojičiek fungoval čo najlepšie.

Nastavenie a dodržiavanie režimu

Pri dvojičkách ešte viac platí dôležitosť režimu, predvídateľnosti a pravideľnosti. Zosúlaďte dvojičkám nielen spánok ale aj kŕmenie. Mozog zdravých dvojičiek dozrieva približne rovnako a to aj vtedy, keď majú dvojičky dramaticky odlišnú váhu. Na jednej strane môžete mať pocit, že pevný režim je pre vás limitujúci. Preto sú aj ich spánkové potreby približne rovnaké. Na druhej strane môže byť ale príjemné, keď budete vedieť počítať s tým, že obidve deti budú spať v tých istých časoch.

Synchronizácia spánku dvojičiek

Ideálne by bolo, keby spánok dvojičiek bol úplne rovnaký. Maminky dvojičiek, ale vedia, že to je skôr v rovine túžob a nenaplnených snov a realita je úplne iná. Rodičia dvojičiek sa zhodli v jednom výskume, že správe načasovanie prvého spánku pre obidve deti je hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje zvyšok dňa. Aby bol spánok približne zosynchronizovaný, je niekedy potrebné jedno z detí zobudiť. Pre vývoj dňa je rozhodujúci čas ranného zobudenia a čas uloženia na prvý spánok. Osobne sa mi osvedčilo že je dobré, ak druhú dvojičku ráno zobudíte do 15 – 20 minút od zobudenia prvej dvojičky, aby sa režim veľmi nerozhádzal. Tiež odporúčam, aby ste ich na prvý spánok ukladali v rovnakom čase a aby tento spánok trval rovnako dlho. Stále odporúčam, aby ste medzi deťmi nechávali spánkový rozdiel max 15 minút (hore-dole). Ak sa podarí skonsolidovať ranné vstávanie a ranný spánok, zvyšok dňa ide ľahšie.

Už po príchode z pôrodnice skúste deti naučiť zaspávať bez pomoci. Vedeli ste, že oteckovia sú v ukladaní na spánok niekedy úspešnejší, kľudne ich zapojte. Pri zaspávaní odporúčam, aby bol len jeden rodič. Pri dvoch rodičov je to často veľa ľudí v miestnosti a príliš veľký ruch.

Zosúladenie časov kŕmenia

Spánok a jedenie spolu súvisia. Najmä pri menších deťoch je prirodzené, že dĺžka spánku toho nočného ale aj denného, závisí od naplneného bruška. Preto zosynchronizujte aj časy, kedy deti papajú. Menej časté nočné budenie podporíte aj tým, že budete jedenie prioritne smerovať na deň. Ak sa v noci jedno z detí zobudí na kŕmenie a v čase kŕmenia, zobuďte na kŕmenie aj druhé dieťatko. Od veku 10-11 mesiacov u dvojičiek veľmi podporujem prespatie noci, čím je spánok obidvoch detí stabilnejší najmä v noci.

Zavedenie predspánkovej rutiny

Tu platí jednoduché pravidlo, čím skôr, tým lepšie. Čím skôr s nastavením rutiny začnete, tým skôr sa spánok zastabilizuje a zlepší. Snažte sa robiť predspánkovú rutinu v pokojnom prostredí a deti pred uložením na spánok neprestimulovať.

Dôslednosť a konzistentnosť

Aj keď sa nie vždy všetko dá robiť na 100%, snažte sa byť pri dvojičkách a ich spánku, jedení a režime dôslední. Deti majú rady, keď je v ich režime predvídateľnosť a pravidelnosť.

Požiadajte o pomoc

My matky sme superhrdinky a všetko chceme zvládnuť, nebojte sa ale požiadať o pomoc. Niektorej maminke pomôže, ak jej niekto uprace, donesie teplé jedlo, inú poteší, ak sa vonku s deťmi poprechádza niekto iný. Snažte sa myslieť aj na seba a na dôležitosť vášho oddychu.

Ukladať dvojičky na spánok do rovnakej alebo inej miestnosti? 

Hlasitosť detského plaču vie byť neuveriteľná. Aj napriek tomu približne do 4 mesiacov sa deti navzájom nerušia. Lepšie spiace dieťa sa aj rýchlejšie adaptuje a ignoruje plač toho druhého. Pri starších deťoch je ale niekedy potrebná separácia. Ak sa staršie dvojičky navzájom veľmi výrazne a často rušia, zvážte ich ukladať na spánok do iných miestností. Ak jedno z detí zaplače, môžete ho utíšiť pohladkaním, hladkaním alebo ššškaním.

 

Je prirodzené, že jedno dieťa bude možno lepšie zaspávať a druhé naopak dlhšie spávať. Jedno bude spať pokojnejšie, druhé bude mať tendenciu sa viac budiť. Jednovaječné dvojičky bývajú prirodzene viac zosynchronizované ako dvojvaječné dvojičky. Nastavenie spánku vám pomôže ľahšie zvládnuť obdobia regresií alebo prechodov na menej spánkov. Čím stabilnejší budete mať denný režim, tým stabilnejšie budú aj noci. Nastavenie spánku vám tiež pomôže ľahšie zvládnuť obdobia regresií alebo prechodov na menej spánkov.