Polohovanie pri dojčení a prisatie
Poloha a polohovanie bábätka a kvalita prisatia pri dojčení majú zásadný vplyv na efektivitu dojčenia a pokoj pri dojčení v každom veku.
Poloha pri dojčení
Dieťatko môžete dojčiť v sede, v ľahu alebo v miernom ľahu. Niektorí odborníci tvrdia, že dojčenie je inštinktívne, iné, že je naučené. Z môjho pohľadu je to pravdepodobne kombinácia týchto dvoch možností. J
Niektorým bábätkám vyhovuje dojčiť sa na voľno, iným vyhovuje viac dojčiť sa v zavinutí. Vyberte si to, čo vám v novorodeneckom aj neskoršom období vyhovuje viac (obom stranám).
Bez ohľadu na to, ktorú polohu dojčenia si vyberiete je dôležité, aby:
- bábätko malo ušká, pliecka a kĺbiky v jednej rovine, aby ste aj vy boli pri dojčení zrelaxovaná
- prikladajte dieťatko k prsníku, alebo ho nechajte sa na prsník prisať (namiesto toho, aby ste vy s prsníkom išli k bábätku)
- priviňte bábätko tesne ku sebe telo na telom, bruško na bruško
- uistite sa, že bábätko je otočené tvárou priamo k prsníku a nemá hlávku otočenú na to, aby sa nadojčilo
- používanie vankúšov a podložiek pre nadojčenie môže byť veľkou pomôckou najmä počas prvých dní a týždňov
Tu sú videá jednotlivých polôh pri dojčení:
https://globalhealthmedia.org/portfolio-items/positions-for-breastfeeding/?portfolioID=5623
Skontrolujte si vašu polohu pri dojčení s tou na videu a prípadne vyskúšajte aj inú.
Výskumy ukázali, že poloha s opretím maminky dozadu a bábätkom cez prsník (tzv. laid back position), je pre deti často tá najprirodzenejšia. Každá maminka si ale s bábätkom určite nájde vlastnú obľúbenú polohu. Vekom sa polohy aj menia. 🙂
Prisatie
Spojenie vášho prsníka a ústočiek bábätka, jeho kvalita je zásadná pre úspešné dojčenie. Ak prisatie nie je kvalitné, bábätko nedostáva dostatok mliečka a zároveň to zvyšuje pravdepodobnosť bolestivosti dojčenia a bolestivých bradaviek.
Pripravte sa na prisatie
Keď máte dieťatko vo vhodnej polohe, je pravdepodobné, že bude aj samé prsník hľadať. Ak to bábätko nerobí, môžete mu bradavkou jemne prejsť po perách alebo vytlačiť kvapku mlieka do úst, na pery. Netlačte prsníkom na pery. Deti už v tomto veku dokážu napodobňovať, môžete preto otvoriť ústa aj vy.:-)
Veľké otvorené ústa
Dieťatko by malo otvoriť ústa veľmi naširoko, ako keby zívalo predtým, ako ho dáte na prsník. Jemne poštekliť, dotknúť sa pier bradavkou podporí dieťatko a navnadí ho, aby ich otvorilo viac. Ak dieťatko ústa dostatočne neotvorí, tak neobsiahne dostatočne prsník, čo vedie k nekvalitnému prisatiu a môže to spôsobiť bolestivé dojčenie. Bradavka v ústach môže byť stláčaná tvrdou časťou podnebia.
Bábätko k prsníku
Keď má bábätko otvorené ústa ako potrebuje, je vhodné, ak bradavka mieri k jeho hornej pere a brada a spodná pera sa prsníka dotknú ako prvé až následne horná pera. Špička nosa sa nemusí, môže dotýkať prsníka. Nemal by byť v prsníku zaborený. Takéto prisatie voláme „asymetrické prisatie“. Znamená to, že je v ústach dieťatka viac spodnej časti prsníka, dvorca. Tiež to znamená, že sa dá dieťatku dobre dýchať, inak sa môže od prsníka odvracať.
Navádzajte dieťatku hlávku k prsníku jemne, niektoré bábätká to nemajú rady, takže je dobré to sledovať a použite primeranú pomoc.
Dieťatko by jazykom malo vytvoriť lievik, ktorým si chytá prsník a prekryje spodné ďasno.
Ak sa bábätko správne prisalo, môžete pozorovať:
Široké otvorenie úst cca 160°, prakticky rovná čiara
Pery vyduté dovon (nie dnu)
Špička jazyka je (nemusí) byť viditeľná pri spodnej pere
Dieťatko by nemalo cmučkať ani vydávať tomu podobné zvuky
Najmä v prvých týžňoch života bábätka, môže byť problém s dojčením primárnou príčinou prečo novordenec alebo malé bábätko nedostatočne spí, je plačlivé. Preto je dobré aj pri riešení spánku dojčenie vždy skontrolovať a uistiť sa, že je po tejto krásnej stránke všetko v poriadku.