Prechod na zimný čas
O spánku, Zmena času

Prechod na zimný čas s bábätkom a spánok

Prechod na zimný čas je pre nás menej príjemný, ak už máme dieťatko. 🙂 Čas sa bude posúvať smerom dozadu a teda bude zrazu o hodinu menej zo dňa na deň. Z nášho pohľadu dospelého, by sme si povedali super, paráda, môžem spať dlhšie. 🙂 Avšak…

Naše bábätká nie sú také adaptabilné, nepoznajú hodiny a ak vaše dieťatko vstáva o 6:00 ráno, tak aj v deň po zmene času vstane o 6:00 – starého času = 5:00 nového času :-). A toto je ten menší problém. Detičky sú rôzne a tak, ako nám niektorým dokáže zmena času na niekoľko dní znepríjemniť život, rovnako je to aj s našimi deťmi. Je preto normálne, ak sa spánok na pár dní zhorší, kým sa adaptuje aj vaše dieťatko na tento posun.

Čo teda môžete robiť? Tu je niekoľko tipov.

Nerobte nič

Ak máte doma prirodzene dobrého spáča, ktorý dobre zvláda preúnavu, v deň zmeny ho ukladajte na všetky spánky  presne v tých istých časoch ako predtým (rovnaký princíp aplikujte aj na papanie, kúpanie). Ignorujte zmenu času. Ak teda vaše dieťatko vstáva o 7:00 a obedný spánok máva o 12:30, v deň po zmene, kedy vstane o 6:00 mu ponúknite spánok opäť o 12:30, akoby sa nič nedialo.

Začnite posúvať režim preventívne o hodinu neskôr

Ak vaše dieťatko nie je také flexibilné, môžete mu 7-10 dní pred zmenou času, začať posúvať celý režim na neskôr. Môžete to robiť v 15-30 minútových intervaloch každý 1-2 dni. Posúvajte všetko, teda aj papanie a spánky, aj rannú sociálnu interakciu a vstávanie. Snažte sa začínať deň tiež neskôr a ponúkať prvé papanie o tých 15 minút neskôr. Biologické hodiny sú riadené svetlom, jedlom, sociálnou interakciou. Ráno preto udržujte tmu a pokoj dlhšie a naopak večer udržujte dlhšie svetlo.

Ak sa vaše bábätko už teraz budí skoro, teda pred 6:00, táto zmena času bude mimoriadne nepríjemná a odporúčam vám začať s posunom preventívne, aby ste zostali v pre človeka „normálnom“ čase vstávania a začínania dňa. 4:00 hodiny v noci/ráno to práve nie sú, ak nerobíte vo výrobnom závode. 🙂

Ak ste tento posun nestihli urobiť pred posunom a vaše dieťatko vstáva ráno následne príliš skoro, je dôležité postupne mu posúvať uloženie na prvý spánok na neskôr, aby ste sa príliš skorým ranným spánkom následne nekrútili v začarovanom kruhu.

Ak sa na váš vkus dieťatko budí neskoro a má teda aj neskorú večierku, tento posun vám príde určite vhod. 🙂

Dobrou správou je, že v rámci EÚ sa uvažuje o zrušení týchto nepríjemných a pre človeka zbytočných zmien času. Verme, že to príde čo najskôr.

 

 

Potrebujete pomôcť?