Prechod na zimný čas
O spánku, Zmena času

Prechod na zimný čas s bábätkom a spánok

Prechod na zimný čas je pre nás menej príjemný, ak už máme dieťatko. 🙂 Čas sa bude posúvať smerom dozadu a teda bude zrazu o hodinu menej zo dňa na deň. Z pohľadu dospelého, by sme si povedali super, paráda, môžem spať dlhšie. 🙂 Avšak…

Naše bábätká nie sú také adaptabilné a nepoznajú hodiny. Ak vaše dieťatko vstáva o 6:00 ráno, tak aj v deň po zmene času vstane o 6:00 starého času = 5:00 nového času :-). A toto je ten menší problém. Prechod na zimný čas dokáže na niekoľko dní  znepríjemniť život nielen nám dospelým, ale aj našim deťom. Je preto prirodzené, ak sa spánok na pár dní zhorší. Dieťatko potrebuje čas, aby sa na tento posun adaptovalo.

Čo teda môžete robiť? Tu je niekoľko tipov.

Nerobte nič

Ak máte doma prirodzene dobrého spáča, ktorý dobre zvláda preúnavu, nerobte nič.  V deň zmeny ho ukladajte na všetky spánky  presne v tých istých časoch ako predtým.  Rovnaký princíp aplikujte aj na papanie a kúpanie. Ignorujte zmenu času. Ak teda vaše dieťatko vstáva o 7:00 a obedný spánok máva o 12:30, v deň po zmene, kedy vstane o 6:00 mu ponúknite spánok opäť o 12:30, akoby sa nič nedialo.

Začnite posúvať režim preventívne o hodinu neskôr

Ak vaše dieťatko nie je také flexibilné,  začnite mu posúvať celý režim na neskôr. Na prechod na zimný čas sa začnite pripravovať 7-10 dní vopred. Môžete to robiť v 15-30 minútových intervaloch každé 1-2 dni. Posúvajte všetko, teda aj papanie, spánky, aj rannú sociálnu interakciu a vstávanie. Snažte sa začínať deň tiež neskôr a ponúkať prvé papanie o tých 15 minút neskôr. Biologické hodiny sú riadené svetlom, jedlom, sociálnou interakciou. Ráno preto udržujte tmu a pokoj dlhšie a naopak večer udržujte dlhšie svetlo.

Ak sa vaše bábätko už teraz budí skoro, teda pred 6:00, táto zmena času bude mimoriadne nepríjemná. Odporúčam vám začať s posunom preventívne, aby ste zostali v pre človeka „normálnom“ čase vstávania. Začínanie dňa o 4:00 hodine v noci/ráno to práve nie je, ak nerobíte vo výrobnom závode. 🙂

Čo v prípade, ak ste sa na prechod na zimný čas nestihli pripraviť

Ak ste tento posun nestihli urobiť pred posunom a vaše dieťatko vstáva ráno následne príliš skoro, je dôležité postupne mu posúvať uloženie na prvý spánok na neskôr, aby ste sa príliš skorým ranným spánkom následne nekrútili v začarovanom kruhu. Skoré ranné vstávanie je u bábätiek častý problém aj mimo zmeny času a je možné ho vyriešiť.

Ak sa na váš vkus dieťatko budí neskoro a má teda aj neskorú večierku, tento posun vám príde určite vhod. 🙂

Dobrou správou je, že v rámci EÚ sa uvažuje o zrušení týchto nepríjemných a pre človeka zbytočných zmien času. Verme, že to príde čo najskôr.

Potrebujete pomôcť?