Jednou zo situácií, ktorá môže maminku počas dojčenia potrápiť je zápal prsníka. Zápal prsníka môže byť pre maminku extrémne bolestivý a zvládnutie tejto situácie náročné. Zápal prsníka môže spôsobiť bakteriálna infekcia (mastitída) alebo upchatie mliekovodu. Oba typy ochorenia majú podobné príznaky, je dôležité ich ale odlišovať, nakoľko si každé vyžaduje inú liečbu. Pri mastitíde môže byť v niektorých prípadoch potrebná liečba antibiotikami.
Maminka máva prítomný zápal najčastejšie v jednom z prsníkov zvyčajne v jeho hornej vonkajšej časti, pretože v tejto časti sa nachádza najviac prsného tkaniva. Zápal môže ale postihnúť celý prsník alebo môže byť bilaterálny, ak sa vyskytuje v oboch prsníkoch naraz. Symptómy pociťuje maminka 2-5 dní. Maminky, ktoré už zápal prekonali, sú náchylnejšie na opätovný zápal v budúcnosti.
Príčiny zápalu prsníka
Môže ho spôsobiť nesprávne prisatie dieťatka a nesprávna technika sania, kedy dochádza k slabému prenosu mlieka a nedostatočnému vyprázdneniu prsníka. Nesprávným prisatím sa môže fyzicky poškodiť aj fyzicky bradavka. Na zápal prsníka sú náchylnejšie maminky s oslabenou imunitou, dôvodom ktorej môže byť nielen choroba ale aj stres a únava. Veľmi často sa s ochorením stretnú maminky, ktoré majú popraskané bradavky. Trhliny sú vstupnou bránou infekcií.
Zmena v režime dojčenia, nepravidelné alebo náhle menej časté dojčenie prispieva k zápalu prsníka. Maminky sa s touto príčinou môžu stretnúť v období, keď dieťatku rastú zúbky, predĺži sa mu spánkový cyklus počas noci, pri dojčení s klobúčikmi alebo v období zavádzania príkrmov, kedy dieťatko začne vynechávať niektoré z dojčení. Tiež pri návrate maminky do práce alebo nástupe do jaslí počet dojčení klesá.
So zápalom sa môžu stretnúť aj maminky, ktorá rady spinkajú na bruchu, nosia príliš obtiahnuté oblečenie, nesprávnu veľkosť podprsenky alebo nosič s príliš stiahnutými popruhmi. Toto všetko môžes pôsobovať silný tlak na prsia a bránenie toku mlieka cez mliekovody.
Pri zápale prsníka je dôležité posúdiť a vyhodnotiť symptómy pre určenie správnej liečby. Upchatý mliekovod a mastidtída sa prejavujú síce veľmi podobne, ale symptómy sú odlišné.
Upchatý mliekovod
Úlohou mliekovodov je privádzať mlieko z prsných žliaz, kde sa tvorí k bradavke. V prípade, že dôjde k upchatiu mliekovodu, tok mlieka sa zablokuje.
SYMPTÓMY
- príznaky sa objavujú postupne
- citlivé miesto alebo hrčka v prsníku
- začervenanie v prsníku
- bolesť alebo citlivosť sa môže pohybovať z jedného miesta na druhé
- prsník nie je veľmi teplý, alebo nie je teplý vôbec
- bolesť je pomerne mierna, maminka sa inak cíti celkovo dobre
- horúčka je relatívne nízka (pod 38,4 °C)
Mastitída
Mastitídu spôsobuje bakteriálna infekcia a môže sa vyskytnúť nielen počas dojčenia. Veľakrát sa mastitídy objaví u žien s poranením alebo trhlnikou na bradavke.
SYMPTÓMY
- príznaky sa objavujú náhle
- citlivé miesto alebo hrčka v prsníku
- bolesť je pomerne intenzívna, je lokalizovaná na jednom mieste
- bolesť môže byť spôsobená praskutou bradavkou so zjavnými príznakmi infekcie (sčervenanie, hnis)
- v mlieku sa môže objaviť hnis a krv
- prsník môže byť červený, horúci a opuchnutý
- na prsníku sa môžu objaviť červené pruhy vystupujúce z miesta infekcie, zvyčajne smerom k podpazušiu
- maminka sa necíti dobre a má príznaky podobné chrípke (bolesť, zimnica)
- horúčka je vyššia, okolo 38,4 °C (vyššia horúčka ale automaticky neznamená, že ide o zápal spôsobený bakteriálnou infekciou)
Prevencia
Zápal prsníka je veľmi bolestivé ochorenie, ktoré na niekoľko dní môže spôsobiť maminke veľké komplikácie pri dojčení. Preto je dobré dodržiavať nasledujúce zásady, ktoré fungujú ako prevencia.
- pravidelné dojčenie, vo vhodnej polohe a správnou technikou prisatia
- vyhnite sa tlaku na prsia, voľte volnejšie oblečenie a spávnu veľkosť podprsenky, uprednostnite počas noci inú polhu na spánok ako na bruchu
- dodržujte zdravé stravovacie návyky a doprajte si odpočinok
- odsatie mlieka v prípade potreby
- správna hygiena bradaviek
Liečba pri zápale prsníka
Ak sa vám zápalu prsníka nepodarilo vyhnúť, prečítajte si aké možosti liečby máte. Veľkú časť viete zvládnuť v domácom prostredí bez návštevy lekára. V prípade zhoršovania sa stavu, vyhľadajte lekára, ktorý vyhodnotí symptómy a určí následnú liečbu. Počiatočná liečba môže byť v oboch prípadoch rovnaká.
Aj pri zápale prsníka pokračujte v dojčení dieťatka. Obmedzenie alebo prerušenie dojčenia môže situáciu zhoršiť a tiež zvyšuje risk vytvorenia abcesu. Dieťatko prikladajte na prsník so zápalom častejšie ako zvyčajne. Ťah bábätka pri saní môže uvoľniť upchaté miesto. Niektoré deti môžu začať zapálený prsník odmietať, kvôli zmenenej chuti mlieka (hladina sodíku v mlieku sa zvýši čo sa odzrkadlí na jeho slanej chuti). Skúste zmeniť polohu pri dojčení. Môžete tým stimulovať silnejší tok mlieka, ktorý upchatý mliekovod pretlačí.
Pri zápale sa niekedy na vašej bradavke môže ojaviť malý viditeľný pľuzgier. Odstránenie pľuzgiera na bradavke dokáže uľaviť od bolesti veľmi rýchlo a zmierňuje aj bolestivosť bradavky. S uvoľnením pľuzgiera vám môže pomôcť dieťatko, keď sa prisaje k prsníku. Ak by prisatie dieťatka na vytlačenie pľuzgiera nepomohlo, jemne si pľuzier prepichnite sterilnou ihlou a vytlačte.
Pred dojčením skúste prsník nahriať buď priložením teplej látky alebo teplou sprchou. Masáž krúživým pohybom v blízkosti hrčky alebo začervenania môžete kombinovať aj s nahrievaním prsníka. Pri masáži môžete na prsník naniesť napríklad olivový olej a pomocou hrebeňa prečešte prsník smerom k bradvke cez postihnuté miesto.
Medzi dojčeniami si môžete na prsník prikladať aj studený obklad, ak to vašu bolesť zmierňuje.
Nezabúdajte na pitie dostatočného množstva tekutín. Doprajte si oddych a voľte voľné oblečenie, ktoré vás nebude obmedzovať.
Ak vyššie uvedené rady nepomáhajú, kontaktujte vášho lekára, ktorý na základe diagnostiky môže predpísať antibiotiká.
Zdroje
Foxman B, D’Arcy H, Gillespie B, Bobo JK, Schwartz K. Lactation mastitis: occurrence and medical management among 946 breastfeeding women in the United States. Am J Epidemiol. 2002 Jan 15;155(2):103-14. doi: 10.1093/aje/155.2.103. PMID: 11790672.
Filteau SM, Lietz G, Mulokozi G, Bilotta S, Henry CJ, Tomkins AM. Milk cytokines and subclinical breast inflammation in Tanzanian women: effects of dietary red palm oil or sunflower oil supplementation. Immunology. 1999 Aug;97(4):595-600. doi: 10.1046/j.1365-2567.1999.00834.x. PMID: 10457212; PMCID: PMC2326873.