Emócie detí a rodičovstvo, O spánku, Plač, Rodičovstvo, Spánok dospelých, Stres

Spokojná matka – spokojné dieťa

Spokojná matka – spokojné dieťa

V dnešnej dobe často čítam, ako sú matky kritizované za akúkoľvek výpomoc (cumlík, kočík, zavinovanie), prípadne za to, že po niekoľko mesačnom nevyspatí túžia potom, aby si oddýchli. Najsmutnejšie na tom je to, že matky, kritizujú matky. Vidím to v jednom kuse. Sme kritizované preto, lebo chceme byť nášmu dieťatku k dispozícii cez deň oddýchnuté (veku dieťatka primerane ) a chceme sa mu cez deň naplno venovať a v noci k nemu nevstávať 10krát (k 6-12 mesačnému) ale napr 1-2-3krát. Pritom veda potvrdzuje pravidlo SPOKOJNÁ MATKA = SPOKOJNÉ DIEŤA. Tu je vysvetlenie prečo.

Nedostatok spánku má dopad na zvýšené riziko depresie u matky, podráždenie a nervozitu, čo narušuje väzbu matku-dieťa a vývoj dieťatka.

Prečo je spánok dôležitý?

Spánok je mimoriadne dôležitý nielen pre naše deti, ale aj pre nás rodičov. Neustále ho však podceňujeme a robíme všetko preto, aby sme spali stále menej a menej. Pritom spánok je základnou biologickou potrebou človeka (spolu s potrebou jesť a rozmnožovať sa). Nedostatok kvalitného spánku je veľkým rizikom, pokiaľ pretrváva dlhodobo. Znížená imunita, zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb, zvýšený stres, hyperaktivita, nervozita, obezita, to sú len niektoré z negatívnych dopadov dlhodobého nevyspatia na človeka.

Depresia matky

Ďalším závažným rizikom nedostatku spánku je depresia. Výskumy potvrdzujú, že matky, ktoré majú dlhodobo nedostatok spánku, majú vyššie riziko vzniku depresie a úzkosti. Depresia je vážne ochorenie, ktoré vplýva negatívne na matku, jej partnera, ale v nemalej miere aj na deti. Vedci zistili, že vzťah/väzba matka-dieťa v rodinách, kde matka trpí depresiou, môže byť narušený. Matka sa deťom menej venuje, je nervóznejšia, nestará sa o nich tak, ako zdravá matka, je nervózna, neresponzívna. To má za následok dokonca riziko zníženého IQ dieťaťa, slabšiu slovnú zásobu, podráždenie, nervozitu a výbuchy zlosti dieťaťa, slabší kognitívny vývoj a mnohé iné. Matky menej reagujú na deti a sú menej citlivé k ich potrebám, odchádzajú od nich, len čo to ide. Detičky reagujú v takýchto situáciách zhoršeným zaspávaním a spánkom, čo štartuje začarovaný kruh nevyspatia oboch. Príkladom môže byť aj opačný stav, kedy časté nočné budenie dieťatka spôsobuje maminke dlhodobé nevyspatie a naštartuje depresívne stavy a taktiež sa začína začarovaný kruh nespania a depresie, zlých pocitov.

Depresia je vážne ochorenie, ktoré sa môže prejaviť pred alebo aj po pôrode a vyžaduje si podporu psychológa, psychiatra a v prvom rade podporu (nie odsudzovanie) partnera a blízkeho okolia. Matky by sa za to nemali hanbiť, ale pomoc by mali neodkladne vyhľadať, ak majú pocit, že ich prežívanie a nálady nie sú v poriadku. Existujú rôzne formy liečby, ktoré im odborník vie odporučiť a nemusia zahŕňať len lieky. Dostatok spánku, správna výživa, cvičenie, vystavovanie sa dennému svetlu, sociálna interakcia, všetky tieto faktory pozitívne vplývajú na našu psychiku.

V mojom prieskume z roku 2018 som zistila, že až 70% nevyspatých matiek v prípade absencie spánku reaguje nervózne a podráždene, viac sa háda s ich partnermi a teda dlhodobé nevyspatie vplýva negatívne aj na vzťahy partnerov v rodine.

Kvalita spánku maminky

Veľa maminiek býva dlhé mesiace spánkovo deprivovaných a frustrovaných a nervóznych. Preto dbajme na to, aby sme sebe aj našim deťom zabezpečili zdravé spánkové návyky od narodenia a spokojné matky. Oddýchnuté a spokojné im dáme veľa lásky a kvalitného spoločného času, ktorý tak potrebujú. Lebo milujúca maminka je pre dieťa nadovšetko.

 

 

Zdroj: Interventions for postnatal depression assessing the mother–infant relationship and child developmental outcomes: a systematic review

Postnatal Mother-to-Infant Attachment in Subclinically Depressed Mothers: Dyads at Risk?

Matthew Walker, Prečo spíme

Potrebujete pomôcť?