O spánku

Aj aromaterapia môže podporiť spánok dieťatka

Pri spánku detí a aj dospelých môže byť aromaterapia s použitým kvalitných esenciálnych olejov jeden z podporných prostriedkov na zlepšenie spánku. Dieťatku chceme pomôcť spať kvalitnejšie a menej prerušovane rôznymi nepriamymi formami a holistickými prístupmi. Esenciálne oleje a ich aplikácia patrí k týmto formám.

 

Aromaterapie môže byť súčasťou vašej každodennej predspánkovej rutiny. Nejde len o samotnú masáž ale aj o to aspekt zmyslového vnímania. Dieťatko si takto bude spánok spájať s vôňou. Výhodou je, že olej viete vziať so sebou kdekoľvek. Pokiaľ má dieťatko ako súčasť predspánkovej rutiny vôňu oleja, viete mu tento prvok predspánkovej rutiny dopriať keď budete kdekoľvek. Rovnako ako napríklad biely šum, spací vak alebo mojkáčika. Všetky tieto pomôcky totiž (pokiaľ sú súčasťou rutiny) dieťatku signalizujú, že sa ide spinkať.

Forma použitia aromaterapie

V kontexte spánku môžete esenciálne oleje použiť dvojakým spôsobom. Jedným z nich je difúzovanie a druhým masáž. Obe tieto formy môžu byť pomocníkom pri lepšom spánku. Prirodzene, že nemôžeme očakávať, že dieťatko, ktoré sa v noci budí 10x, bude zrazu zázračne spať len preto, že sme mu dali difúzovať esenciálny olej alebo spravili masáž. Aj keď by to bolo určite skvelé.

Najvhodnejší olej pre spánok, upokojenie a relaxáciu je levanduľový olej.

Upokojujúce účinky má aj kamilkový olej a niektoré relaxačné „mixy“, ktoré predávajú výrobcovia olejov.

Masáž esenciálnymi olejmi

Kvalitné esenciálne oleje môžete dieťatku od 6.mesiaca masírovať na presne určené miesta na tele alebo môžete použiť difuzér. Predtým ako sa vrhnete s masírovaním na dieťatko, odporúčam sa oboznámiť so základnými princípmi detskej masáže a dať si poradiť od certifikovaného odborníka. Cieľom je aby masáž bola aj bezpečná. U malých bábätiek a detí je dôležité, aby olej pri jeho používaní priamo na kožu bol riedený do iného oleja (napr. kokosového oleja). Olej si môžete nachystať do fľaštičky aj doma.

Masáž je skvelá forma bondingu, súčasť predspánkovej rutiny a rituál, ktoré väčšina bábätiek pred spaním miluje.

Pri výbere esenciálnych olejov sa určite oplatí voliť kvalitné oleje, ktoré majú certifikát kvality CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade). Je to záruka, že olej je kvalitný a neobsahuje žiadne pesticídy a iné prísady. Ak máte roll-on, aplikujte esenciálny olej večer pred spaním v rámci predspánkového rituálu a masáže na chodidlo bábätká, zadnú časť krku a zápästie.

Difúzovanie

Veľmi pekne funguje aj difúzovanie, čiže rozptyľovanie esenciálnych olejov, kedy kvapky oleja dáte do difúzera a zriedite ho s vodou. Kvapku oleja môžete dať ale aj na plachtu dieťatka. Aromatický difuzér používa vzduch izbovej teploty na rozptyľovanie oleja do vzduchu okolitého prostredia. Difúzovanie olejov nielen osviežuje vzduch ale pozitívne vplýva aj na jeho kvalitu.

 

Zdroje:

(1) Hwang E, Shin S. The effects of aromatherapy on sleep improvement: a systematic literature review and meta-analysis. J Altern Complement Med. 2015 Feb;21(2):61-8. doi: 10.1089/acm.2014.0113. Epub 2015 Jan 13. PMID: 25584799.

(2) Lillehei AS, Halcón LL, Savik K, Reis R. Effect of Inhaled Lavender and Sleep Hygiene on Self-Reported Sleep Issues: A Randomized Controlled Trial. Journal of Alternative and Complementary Medicine (New York, N.Y.). 2015 Jul;21(7):430-438. DOI: 10.1089/acm.2014.0327. PMID: 26133206; PMCID: PMC4505755.