Bezpečný spánok, Nezaradené, Novorodenci, Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku

Spánok a riziko zadusenia dieťaťa z dôvodu pozičnej asfyxie

V tomto článku vám chcem predstaviť, čo je to pozičná asfyxia. Samotný názov vám možno nič nehovorí, ale keď budete čítať ďalej, určite vám budú známe situácie, ktorých sa týka. Ide o situácie, kedy je prítomné riziko zadusenia dieťatka počas spánku a to práve z dôvodu pozície, v ktorej dieťatko spí. Sú pozície, kedy je z dôvodu nesprávnej polohy hlavičky blokovaný prísun kyslíka.

 

Čo je pozičná asfyxia

Asfyxia v preklade znamená stav, kedy dieťatko trpí nedostatkom kyslíka, čo môže mať za následok nedostatočne okysličené orgány. S asfyxiou sa môžete stretnúť hneď po pôrode, keď nepočujete dieťatko plakať, vtedy ide o pôrodnú asfyxiu.

Pozičná asfyxia súvisí s nedostatkom kyslíka dieťatka a príčinou je pozícia, kedy je naklonená hlavička dieťatka v jednom smere príliš dlho, čo vedie k blokovaniu prísunu kyslíka. Z dôvodu nevhodnej polohy tela (hlavy) môže dochádzať k obmedzeniu dýchania, čo môže mať za následok stratu vedomia, pridusenia alebo zadusenie.

Zvýšené riziko pozičnej asfyxie je prítomné:

  • u predčasne narodených detí
  • u detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou
  • u detí s dýchacími ťažkosťami
  • a u hypotonických deťoch , t.j. deťoch trpiacich zníženým svalovým napätím

Kedy sú deti najohrozenejšie?

Po narodení dieťatka dostáveme hneď v pôrodnici alebo u pediatra inštrukcie, že je potrebné, aby sme dieťatko v rámci dňa polohovali na bruško. Je to práve z toho dôvodu, že dieťatko potrebuje posilniť krčné svaly, aby dokázalo udržať hlavičku. Schopnosť udržať hlavičku tiež pomáha minimalizovať riziko pozičnej asfyxie, riziko ktorej je najviac prítomné do 4 mesiacoch veu dieťatka.

Toto riziko je prítomné najmä pokiaľ ukladáte bábätko spinkať do sedačky, hojdacieho kresielka, kočíka v polohe na sedenie alebo pri hojdaní na hojdačke. Vysoko rizikový je spánok na mäkkom povrchu alebo na vankúši, prikrývke alebo v nosiči, kedy dieťatku hrozí, že sa mu počas spánku zalomí hlavička smerom dopredu alebo dozadu. V týchto polohách dieťatku hrozí, že dôjde k stlačeniu priedušnice a blokovaniu v dýchaní.

Bezpečné miesto pre dieťatko na spánok je na rovnom pevnom povrchu.

Okrem pevného povrchu dodržiavajte aj ostatné pravidlá bezpečného spánku.

Prevencia pozičnej asfyxie pri spánku v nosiči alebo šatke

Nosenie dieťatka v nosiči, šatke alebo slingu majú určité pravidlá, ktoré sa týkajú práve bezpečnosti. Z hľadiska správneho psychomotorického vývoja je potrebné, aby bolo dieťatko vo vhodnej polohe, malo správne podopretý chrbátik, polohované nôžky. Z dôvodu nevhodnej pozície môže dôjsť k zapadnutiu dieťatka v šatke, nesprávnej polohe hlavičky a následne k zalomeniu krčnej chrbtice a asfyxii. Ak vám dieťatko v šatke alebo nosiči zaspí, myslite na zásady bezpečného nosenia v šatke. Pri nesprávnej polohe môže totiž dôjsť k blokovaniu dýchacích ciest alebo k zvýšenému riziku pridusenia/ zadusenia v dôsledku asfyxie alebo prekrytia dýchacích ciest a vdychovania oxidu uhličitého.

Ako predísť riziku asfyxie pri nosení dieťatka v nosiči alebo šatke:

  • používajte šatky vždy v súlade s návodom výrobcu
  • majte dieťatko pevne naviazané
  • kontorlujte pravidelne polohu a dýchanie dieťatka
  • tvár dieťatka musí byť viditeľná (mali by ste dať vedieť dieťatku pusinku na tvár)
  • tvár dieťatka nesmie byť blokovaná telom matky

Prevencia pozičnej asfyxie pri ceste v autosedačke

Hladina kyslíka je nedostatočná pokiaľ klesne pod úroveň 90%. Rozhodujúci je v tomto momente faktor času a skutočnosť ako dlho je dieťatko v nevhodnej pozícii a má blokovaný prísun kyslíka. V autosedačkách deťom klesá hladina kyslíka na úroveň 94%, pričom pri nedoržaní správneho polohovania dieťatka v autosedačke klesá úroveň kyslíka len na 83,7%. Takmer polovica úmrtí detí v sedačke je spôsobená práve pozičnou asfyxiou a preto by sme nemali toto riziko podceňovať (1).

Ceste autom s bábätkom sa nedá vyhnúť a nie je to ani cieľom. Vo všeobecnosti platí, že riziku pridusenia a udusenia predídete, ak dodržíte nasledujúce pravidlá:

  1. utiahnete bezpečnostné pásy správne
  2. neprekrývajte dieťatko látkovými plienkami v autosedačke
  3. nepolohujte hlavičku dieťatka v autosedačke používaním vankúšov
  4. robte si počas cesty pravidelné prestávky
  5. nepoužívajte autosedačku ako miesto na spánok v domácom prostredí
  6. kontrolujte dieťatku polohu hlavičky a krku počas cesty autom
  7. hlavička dieťatka nesmie byť počas cesty zalomená
  8. dodržiavajte inštrukcie konkrténeho výrobcu

Autosedačky ale aj hojdacie kresielka bývajú veľakrát obľúbené pomôcky na uspatie dieťatka. Najmä po prvej spánkovej regresii, keď sa začnú deti často budiť dokážu vyčerpaní rodičia vozením v aute stráviť hodiny. Existujú aj iné možnosti ako zlepšiť spánok bábätka, s ktorými vám radi pomôžeme.

Zdroje:

(1) Batra EK, Midgett JD, Moon RY. Hazards Associated with Sitting and Carrying Devices for Children Two Years and Younger. J Pediatr. 2015 Jul;167(1):183-7. doi: 10.1016/j.jpeds.2015.03.044. Epub 2015 Apr 27. PMID: 25917769.