O spánku, Uncategorized @sk

Ako spánok detí vplýva na našu schopnosť riadiť auto

To ako naše deti kvalitne spia, má vplyv nielen na deti samotné, ale aj na nás. Nie je tajomstvo, že pokiaľ má naše dieťa zlú noc alebo problémy so spánkom dlhodobo, vplýva to aj na kvalitu nášho spánku. A ten ovplyvňuje celý rad aktivít, ktoré robíme počas dňa.

Spánková deprivácia a schopnosť riadiť auto

Jednou z nich je aj naša schopnosť riadiť motorové vozidlo. Spánková deprivácia môže predstavovať zvýšené riziko dopravných nehôd. V roku 2022 bola publikovaná štúdia, ktorá sa pokúsila zistiť, či matky detí, ktoré sa často budia, majú zvýšené riziko dopravných nehôd. Štúdia porovnávala šoférske schopnosti matiek detí, ktoré sa v noci často budia, matiek detí, ktoré nemajú problematický spánok a žien bez detí (Kahn et al., 2022).

Asi nikoho neprekvapí, že práve riadiace schopnosti „nevyspatých“ maminiek, boli najslabšie. Najčastejšie prekročili jazdný pruh, priemernú rýchlosť a maximálnu rýchlosť. Rovnako nevyspaté maminky aj subjektívne pociťovali, že ich schopnosť riadiť motorové vozidlo je zhoršená.

Spánok detí

To ako naše deti spia ovplyvňuje aj náš spánok. Najmä v prvých rokoch života môže nespavosť detí vplývať na nedostatočný spánok rodičov a najmä matiek, ktoré k dieťatku v noci vstávajú (Richter et al., 2019), čo môže viesť k zvýšenej depresii rodičov, úzkosti, stresu, zlému fyzickému zdraviu a zníženej kvalite života (Bayer a kol., 2007; Liew & Aung, 2021; Sadeh a kol., 2010). Riadenie motorového vozidla je len jednou z mnohých vecí, ktorý spánok nás a našich detí ovplyvňuje. 

Deti sa v noci budia a prirodzene nás potrebujú. Niekedy sa potrebujú nadojčiť, nakŕmiť, dať si pohár vody, ísť sa vycikať alebo ich preberie zlý sen, chlad alebo hluk. Zároveň to ale neznamená, že naše dieťa sa musí prvé roky života budiť 10x za noc. Pre deti vo veku 6-18 mesiacov je prirodzené sa v noci zobudiť 1-3krát (Hysing, 2015). Ak máte doma ale dieťatko, ktoré sa budí 7x za noc, príčinou častého budenia bude zrejme niečo iné. A s tým vám vieme pomôcť. Ak sa rozhodnete spánok vášho dieťatka zmeniť, radi vám s tým v lepšom spánku bábätiek poradíme.