Bezpečný spánok, Novorodenci, Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku, Spánok detí, Uncategorized @sk

Bezpečný spánok a povrch na spanie

Ako spánková poradkyňa pomáham rodičom zlepšovať spánok ich detí. Pri spánku sa vždy pozerám nielen na kvalitu spánku ale aj na to, aby bol spánok v prvom rade bezpečný. Pravidlá bezpečného spánku sú úplne kľúčové, nakoľko pomáhajú znižovať riziko SIDS a SUID. Jedným z pilierov bezpečného spánku novorodencov a detí do 1 roka je aj výber vhodného povrchu na spánok dieťatka. Aby bol spánok bezpečný, musí byť povrch, na ktorom spí dieťatko pevný.

Pevný povrch na bezpečný spánok

Možno už vyberáte výbavičku pre dieťatko. Internet je plný obrázkov krásnych a útulných postieľok plných vankúšov, periniek a hračiek. Takéto obrázky môžu byť síce krásne, no pre spánok našich deti je takéto prostredie na spánok nebezpečné. Po správnosti by v postieľke určenej na spánok dieťatka mal byť len matrac a bezpečné mantinely na tyčky postieľky. Matrac v postieľke alebo v posteli, ak ste sa rozhodli pre spoločné spanie, má byť pevný. Hlavným dôvodom je ten, že pevný povch na spánok chráni vaše dieťa a znižuje riziko pridusenia, udusenia a úmrtia na SIDS alebo SUID.

Riziká spánku na mäkkom povrchu

Spánok na mäkkom so sebou prináša reálnu hrozbu pre vaše dieťatko. Najmä pri novorodencoch je toto riziko veľmi vysoké. V nasledujúcich riadkoch vám popíšem, čo sa môže dieťatku pri spánku na mäkkom povrchu spať a prečo nie je takýto spánok pre dieťatko bezpečný.

  1. Dieťatko môže do matraca “zapadnúť”, zaboriť si hlávku do matraca a následne nemusí byť schopné sa vrátiť do bezpečenej polohy. To môže viesť k riziku zadusanie a pridusenia.
  2. Dieťatko, ktoré má zaborené noštek do matraca alebo prikrývky vdychuje oxid uhličitý, ktorý vydychuje. Zároveň tak klesá prísun kyslíka.
  3. Dieťatku pri spánku na mäkkom matraci hrozí riziko tzv. pozičnej asfyxie, t.j. že sa mu počas spánku zalomí hlavička smerom dopredu alebo dozadu. V týchto polohách dieťatku hrozí, že dôjde k stlačeniu priedušnice a blokovaniu v dýchaní.
  4. Zvýšenie prehriatia – ak dieťatko zapadne do matraca, prietok vzduchu okolo neho nie je dostatočný. Telo dieťatka je prehrievané matracom. Prehriatie rovnako zvyšuje riziko SIDS.
  5. Zvýšené riziko pretočenia na bok alebo na bruško, vo veku kedy dieťatko nie je ešte pripravené spať samo na brušku alebo na boku. Jediná bezpečná poloha na spánok detí je na chrbátiku.

Cieľom tohto článku nie je rodičov strašiť, ale naopak poskytnúť im dostatočné množstvo imformácií o spánku dieťatka a vysvetliť, prečo je lepšie niektorým situáciám predchádzať. Ak vás téma spánku deti zaujíma a chcete o ňom vedieť viac pozrite si moje prednášky o spánku detí.