Odplienkovanie, Uncategorized @sk

Pocikávanie a nehody po odplienkovaní

Odplienkovanie je proces. Keď sa vám už zdá, že dieťatko je odplienkované, stane sa nejaká nehoda, ktorá vás presvedčí, že to tak nie je. Regres a nehody sú veľmi bežné u detí, ktoré nastúpia do škôlky alebo sa do škôlky vrátia po prázdninách. Niekedy sa dieťatko začne pocikávať, iné deti môžu mať problémy s kakaním. Aj keď sa o tejto téme možno veľa nepíše, pravda je taká, že s tým majú skúsenosť mnohí rodičia. V tomto článku sa vás pokúsim previesť viacerými možnosťami, ktoré môžu spôsobovať nehody u už odplienkovaných detí.

Príčiny pocikávania po odplienkovaní

Rodičov môže znepokojovať, ak sa dieťatko pociká alebo mu nekontrolovateľne uniká moč. V čase nástupu do škôlky je ale pre dieťatko samostatnosť s vykonávaním potreby stále nová zručnosť. A osvojiť si úplnu kontrolu nad močovým mechúrom a zvieračmi si vyžaduje prax. Na to by sme nemali zabúdať.

Keď odplienkované dieťa začne mať nehody, môžu byť za tým fyzické príčiny alebo príčiny, ktoré sa týkajú správania alebo vývoja dieťatka.

Fyzické príčiny

Najprv vám tu spomeniem niektoré fyzické príčiny, ktoré môžu súvisieť s nehodami pri odplienkovaní. Sú to príčiny, kedy je vo väčšine potrebné vyhľadať lekára. Najmä pri úniku moču, keď má dieťatko len “cvrknuté” v spodnom prádle môže byť dôvodom niektorá z nasledujúcich príčin: zápal močových ciest, prechladnutie, zápcha, náhle nutkanie na močenie, abnormality močových ciest, veľkosť močového mechúra alebo cukrovka.

Pri zápche sú črevá dieťatka plné. Vzhľadom na umiestnenie čriev v blízkosti močového mechúra, dochádza k vytváraniu tlaku na močový mechúr, ktorý sa nevie buď úplne vyprázdniť alebo naplniť. Prevenciou zápchy je jedenie dostatku ovocia, zeleniny, pitie dostatočného množstva tekutín a dostatok fyzickej aktivity. Prečítajte si, čo môžete v prípade zápchy urobiť. Ak zápcha neprechádza alebo máte máte podozrenie, že za nehodami je nejaký zdravotný problém, obráťte sa na lekára, ktorý rozhodne o vyšetrení a aj potrebnej liečbe. Lekára vyhľadajte aj v prípade, že sa u dieťatka v moči alebo stolici objaví krv.

Náhle nutkanie na močenie znamená, že dieťatko jednoducho potrebuje cikať hneď a nevie “vydržať”. V tomto prípade je častou príčinou to, že dieťatko jednoducho nemá na toaletu čas. Dôsledkom čoho pri cikaní nevyprázdni úplne močový mechúr. Dieťatko sa v tomto prípade potrebuje naučiť, ako sa na záchode uvoľniť a že si musí dopriať čas na toaletu a poriadne sa vycikať. Ak ste v tomto spoznali vaše dieťatko, naplánujte si časy, kedy budete dieťatko dávať cikať. Pozor, nie je to len o tom, že dieťatko na záchod pošlete. Dieťatko si musí na záchod reálne sadnúť a potrebu vykonať.

Psychologické príčiny

Za nehodami v škôlke sú veľakrát práve psychologické príčiny. Pani učiteľky sa v materských škôlkách veľmi snažia, aby sa tam deti cítili dobre. Snažia sa o vytváranie priateľského prostredia. Aj napriek ich snahe, škôlka znamená pre deti veľa zmien v rámci fungovania dňa. Deti sa prispôsobujú novým pravidlám, režimu dňa, stávajú sa samostatnejšími a učia sa separácii od rodičov. Ak sa teda v období nástupu začnú u dieťatka opakovať nehody, nezmaná to automaticky koniec sveta a ani to, že dieťatko všetko zabudlo.

Príčina môže byť úpne prozaickejšia:

  • Dieťatku sa nepáčia záchody
  • Dieťatko sa necíti komfortne pokiaľ deti vykonávajú potrebu “skupinovo” alebo “na povel”
  • Dieťatku chýba pri spoločných záchodoch súkromie (najmä pri veľkej potrebe), sú deti, ktoré chcú kakať len doma. Snažte sa byť v čase, kedy dieťatko zvyčajne potrebu doma. Prispôsobte čas ranného vstávania alebo aktivity po škôlke. Aj vhodnou stravou viete pomôcť “načasovaniu” veľkej potrebe
  • Dieťatko je pohltené hrou a na návštevu toalety “nie je čas” a pocit toho, že im treba ísť na záchod jednoducho ignorujú
  • Dieťatko nevie, kde je toaleta alebo nevie ako sa na ňu dostane (napríklad vtedy, ak je v škôlke úplne nové alebo ak sa triedy v škôlke spájajú), nie každé dieťatko je komunikatívne. Hlavne v novom prostredí sa môže hanbiť alebo báť opýtať. Pre mnohé deti je jednoduchšie vedieť kam má ísť na toaletu, ako ísť a opýtať sa.
  • Pocikávanie spôsobujú zmeny, ktoré sa dejú v živote dieťatka – sťahovanie, zmeny v rodine, príchod nového súrodenca, sťahovanie do vlastnej detskej izby a pod. Takéto zmeny spôsobujú u detí stres a deti za nehodami je snaha dieťataka o získanie pozornosti.
  • Pri nehodách v škole môžu byť nehody aj signálom šikanovania

Ako pomôcť dieťatku, ak má nehody

Základ je zachovať pokoj a nestresovať dieťatko ešte viac nátlakom. To čo potrebuje najviac v danej chvíli je podpora a povzbudenie. Väčšinou je to len otázkou času, kým sa dieťatko zadaptuje a začne orientovať v novom prostredí. Hrešenie dieťatka máva skôr opačný efekt a býva kontraproduktívne. Nedramatizute situáciuvyhnite sa obviňovaniu, zahanbovaniu a ľutovaniu dieťatka a vetám, ktoré by ste mohli neskôr ľutovať a ktoré by mohli celú situáciu zhoršiť. Môžete skúsiť povedať niečo ako: “Vidím, že tu máme nejaký balíček s mokrým spodným prádlom, bolo dnes v škole všetko v poriadku?”

Normalizujte skúsenosti dieťatka – môžete sa podeliť s dieťatkom napríklad o skúsenosť z vášho detstva, čo im dodá pocit, že ich viete pochopiť a že v tom nie sú sami.

Nechajte dieťatku pomôcť vám s upratovaním po nehode (ak sa stane nehoda v domácom prostredí). Ukážte mu, že pri nehode je potrebné za sebou upratať. Napríklad môže pomôcť oprať nohavičky/ slipky alebo ich vyvesiť po opratí, poskladať a upratať do šuflíka. Pomáhate tak budovať zmysel pre osobnú zodpovednosť a tiež dieťatku vyšlete správu, že si myslíte, že je schopné a dolkáže zvládnuť svoje potreby.

Vypočujte dieťatko a skúste sa prísť na príčinu nehody. Rátajte ale aj s tým, že dieťatko vôbec nemusí vedieť, prečo si ciklo.

Nehody v škôlke je dobré riešiť s personálom. Poproste učiteľku o pomoc s tým, aby častejšie vyzývala dieťatko, aby išlo na toaletu. Veľakrát dieťatko môže ísť na toaletu, ale reálne nemusí vykonať potrebu. To je napríklad v tedy, keď pani učiteľky pošlú na záchod všetky deti predtým, ako idú spinkať alebo ako idú deti von. V takomto prípade je tiež dobré, pokiaľ Vám s tým pani učiteka pomôže a odsleduje si, či dieťatku na záchode aj naozaj potrebu vykoná. Spolupracujte a komunikujte preto s personálom v škôlke. Je aj v ich záujme, aby ste problém nehôd vyriešili. Som si vedomá, že nie všetci máte s komunikáciou s personálom, len pozitívnu skúsenosť. Prioritou je ale vaše dieťa a preto je dobré snažiť sa nájsť cestu. Ak sa vám nehody dejú, majte v škôlke náhradné oblečenie.

Spozornite, ak…

Sú ale situácie, kedy je dobré spozornieť a kedy nehody nemusia byť len vecou adaptácie a je dobré ísť konzultovať lekára:

  • Dieťatku uniká moč, keď sa smeje, skáče, kýcha
  • Dieťa sa sťažuje na bolesť pri cikaní alebo kakaní
  • Dieťatko má chronickú zápchu
  • Dieťatko má v moči alebo stolici prítomnú krv

Nehody u školákov

Nehody sa môžu diať aj u detí v škole. Veľakrát to súvisí práve so stresom. Deti stresuje už len to, že musí ísť na spoločné záchody. Potom je problém aj to, že deti musia chodiť na toaletu len vo vyhradenom čase. Malí prváčikovia sa boja, že im niekto pri potrebe na toaletu vbehne, čo je pre nich zahanbujúce, najmä pri veľkej potrebe. Ich rúčky sú krátke a pri potrebe nedosiahnu na kľučku dverí na záchode.

Ak máte doma školáka, ktorému sa nehody stávajú, priubalte mu do igelitového vrecka náhradné oblečenie. Tiež informujte o situáciu triednu pani učiteľku, aby dieťaťu umožnila ísť na toaletu aj v inom čase, ako v čase prestávky.

V tomto období, môže byť za psychickým stresom aj šikana. Komunikujte preto s dieťatkom.

Odplienkovanie je proces a regres je prirodzený. Očakávať, že dieťatko už nikdy nebude mať nehodu alebo, že sa odplienkuje za 3 dni je nereálne, nastavte svoje očakávania správne. Nehody bývajú stresujúce a frustrujúce rovnako pre vás a aj pre dieťa. Stále sme to ale my rodičia, ktorí by sme mali mať situáciu pod kontrolou a situáciu ustáť.