Dojčenie, Dojčenie a kŕmenie, O spánku, Rodičovstvo

Tipy, ak dieťa odmieta piť vodu

Kým je dieťatko malé, prijíma tekutiny prioritne prostredníctvom materského mlieka. Neskôr do jedálnička pribudnú aj tekutiny v inej forme. Niekto začne s ponúkaním vody, niekto siahne po čajíkoch, časom sa pridajú ovocné šťavy a aj rôzne sladené nápoje. Čo robiť, ak máte ale doma dieťa, ktoré odmieta piť vodu alebo je ochotné piť  len ochutené vody a nápoje?

Prečo je pitný režim pre dieťa dôležitý

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, ako veľmi je pitný režim dôležitý. Často sa skloňuje najmä v letných mesiacoch, keď je príliš teplo. Nemali by sme naň zabúdať ale počas celého roka. Tekutiny sú pre naše deti dôležité rovnako, ako pre nás.

Pokiaľ nie je pitný režim dieťatka dostatočný, je vyššia pravdepodobnosť, že dieťatko bude počas dňa unavené, alebo bude pociťovať nevoľnosť alebo sa u neho objavia bolesti hlavy.

Prvým problémom, ktorý rodičia často riešia je, že dieťatko pije málo. Druhým problémom býva nevhodné zloženie pitného režimu. Sladené vody alebo čaje môžu mať deti síce vo veľkej obľube, sú ale aj oveľa kalorickejšie a častokrát aj nezdravé. Ako teda na to, aby deti pili vodu? Tu je niekoľko tipov.

Urobte z pitia vody „zvyk“

Zaveďte vodu do pitého režimu dieťatka v rovnakom čase, ako zavádzate prírkmy. Deti, ktoré začnú piť vodu skôr, ju neskôr menej často odmietajú. Naučte dieťatko na chuť vody, skôr ako mu začnete ponúkať iné tekutiny.

Buďte pre dieťatko príkladom

Aj tu platí, ako vo všetkom, že naše deti, chcú robiť všetko, čo robíme my. Len ťažko môžeme od dieťaťa chcieť, aby pilo vodu a vysvetľovať mu, aká je voda zdravá, keď mu my sami nepôjdeme príkladom. Pite vodu v prítomnosti dieťaťa pri jedle, v reštaurácii, v priebehu dňa. Pite ju z pohára, z fľaše, aby sa dieťatku dostalo do podvedomia, že pitie vody je prirodzené.

Ponúkajte dieťatku piť vodu v pravidelných časoch

Nastavte si v rámci dňa momenty, kedy ponúknete dieťaťu vodu:

  • po rannom zobudení
  • počas jedla
  • po zobudení sa z denného spánku
  • na začiatku večernej predspánkovej rutiny

Urobte vodu „dostupnou“

Nespoliehajte sa na to, že dieťatko si bude vodu samo pýtať, keď bude smädné. Urobte to tak, aby malo dieťatko fľašu s vodou kedykoľvek „po ruke“, keď bude smädné. Ak máte menšie dieťatko, tak viete mať fľašku s jeho obľúbenou postavičkou alebo iným pútavým obrázkom. Takto bude dieťatko viac motivované sa napiť.

Nemajte doma sladené vody a sirupy

Tento tip je najmä pre rodičov starších detí. Pri starších deťoch, už nemáte až takú kontrolu nadtým, čo vypijú. Viete ale ovplyvniť, z akej „ponuky“ si doma vyberajú. Dieťa, ktoré nie je fanúšikom pitia vody, si v prípade možnosti zvolí zrejme radšej ochutenú vodu. Ak ale nebudete mať doma sirupy a sladené vody, uhasí svoj smäd aj čistou vodou.

Zakomponujte do jedálnička detí ovocie a zeleninu

Tekutiny naše telo nepríjma len z nápojov, ale aj v strave (napr. v polievkach). Výborným zdrojom tekutín je tiež ovocie a zelenina. Uhorky paradajky, melón, jahody, šalát – to všetko je ovocie a zelenina s vysokým podielom vody. Zakomponujte ich do jedálnička. Ak vaše dieťatko pije ovocné šťavy, zrieďte ich s vodou.

Urobte vodu pre dieťatko zaujímavou

Ak chcete vodu „oživiť“ a spraviť príťažlivejšou v očiach dieťatka, dajte do nej čerstvé ovocie alebo zeleninu. Ešte zaujímavejšie bude, ak dáte do vody zamrznuté ovocie. Najmä červené ovocie vodu jemne zafarbí a príjemne dochutí. Aj pitie ekologickou slamkou, môže urobiť pre menšie deti z pitia vody zábavu. Vodu môžete ponúkať z pohára alebo fľaše s obľúbenou rozprávkovou postavičkou dieťatka.

Dojčenie a pitie vody

S odmietaním pitia vody sa často stretávajú aj rodičia dojčených detí. Odmietanie pitia vody, môže viesť dokonca k predlžovaniu dojčenia z obavy, aby dieťatku nechýbali tekutiny.

Zoznámte vaše dojčené dieťatko s vodou včas a teda v momente, keď mu začnete ponúknať príkrmy.

Dojčeným deťom ponúknite spočiatku vodu lyžičkou, z fľašky, neskôr z pohárika. Skúste rôzne poháriky, nie každý musí dieťatku vyhovovať. Pokiaľ má dieťatko problém s pitím vody, ponúkajte mu ju, keď má dobrú náladu po menších množstvách. Smäd je základná biologická potreba, dôverujte vášmu dieťatku, že keď bude naozaj smädné, napije sa aj vody.

Ak naučíte dieťatko piť vodu už od malička, ušetríte si aj množstvo problémov a odúčania od sladených nápojov v neskoršom veku.