2, Emócie detí a rodičovstvo, O spánku, Rodičovstvo

Odmietavé jedenie u detí

Jedenie detí môže byť pre rodičov skutočnou výzvou. Stretli sta sa už niekedy s výrazom odmietavé jedenie? Pod odmietavým jedením si môžete predstaviť dieťatko, ktoré jednoducho odmieta jesť niektoré druhy jedál a potravín. Deti môžu pri jedení niektorých jedál reagovať emotívne, môžu prejavovať nechutenstvo alebo majú z nových jedál strach.

Kým u malých detí to môže byť len vývojová fáza spojená s neofóbiou, odmietavé jedenie môže prerásť do problému u starších detí a môže byť základom pre poruchy s príjmom potravy v tínedžerskom veku. Preto je dobré myslieť na to, ako podporiť a budovať zdravý vzťah k jedlu už u detí.

Príčiny odmietavého jedenia

Neofóbia

Prvýkrát sa s odmietavým jedením môžete stretnúť u detí približne vo veku 12-36 mesiacov. V tomto veku odmietavé jedenie nemusí znamenať automaticky problém a veľakrát to súvisí s prirodzenou túžbou detí po samostatnosti a potrebou o niečom rozhodnúť. Rovnako v tomto veku deti môžu odmietať nové a neznáme potraviny, ale aj tie, ktoré predtým akceptovali. Neofóbia je normálnou vývojovou fázou dieťatka. Chuťové preferencie sa vekom menia.

Deťom môže prekážať chuť jedla, štruktúra jedla, vôňa alebo vzhľad jedla. Ponúkajte dieťatku potravinu v rôznej forme. Zeleninu môžete ponúknuť dieťatku napríklad surovú, varená, nakrájanú na kocku alebo pásiky alebo nenakrájanú vôbec.

Nedostatočná expozícia jedlám/ druhom potravín

Nedostatočnou expozíciou a teda vystavovaniu jedlám mám na mysli, že dieťatko prichádza do kontaktu viac menej s tou istou škálou potravín. Dajte pozor na obmedzený výber jedál. Pestrosť v strave podporuje aj zvedavosť a ochotu detí skúšať nové veci.

Odmietanie zeleniny je veľakrát u menších detí spojené s nevhodnou postupnosťou zavádzania príkrmov. Ak napríklad začnete zavádzať ovocie skôr ako zeleninu, je vysoko pravdepodobné, že dieťatko bude v budúcnosti preferovať práve sladšiu chuť ovocia a zaradenie zeleniny do jedálnička bude problematickejšie.

Negatívne prostredie pri jedle

Pre vytváranie pozitívneho vzťahu k jedlu napomáha, ak deťom vytvoríme pozitívne prostredie pri jedle. Neriešte s deťmi pri stole ťažké témy. Pri stole sa má dieťa cítiť komfortne. Stolovanie je príležitosťou na pozitívne rodinné stretnutie.

Snackovanie a absencia pocitu hladu

Jedným z najčastejších problémov, ktorý riešim je ten, že deti majú nesprávne návyky, ktoré sa týkajú jedenia. Najčastejšie sa jedná o to, že od malička majú deti jedlo k dispozícii takmer 24h denne, čo má za následok, že deťom nedávame ani priestor pociťovať hlad. Dieťa celý deň „snackuje“ nejaké chrupky, rožtek, ovocie a v čase hlavného jedla potom reálne nie je hladné. Rovnako používame jedlo ako nástroj, keď potrebujeme dieťatko prebaviť počasa cesty autom, v kočíku, keď zaplačú. Toto sú len niektoré z príčin, ktoré spôsobujú, že deti majú neskôr problém pri jedle so sebareguláciou, čím sa vytvára základ pre nesprávne návyky, ktoré môžu v budúcnosti oprerásť do oveľa väčších problémov s jedením.

Ak máte doma dieťatko, ktoré má viac ako 1 + a počas dňa a aj v noci pije priveľa mlieka, čo sprevádza aj časté budenie, ide z mojej skúsenosti v tomto prípade o spánkový problém. A pokiaľ sa zredukuje pitie mlieka v noci, tak sa dieťatku naštartuje apetít aj počas dňa.

Zdravotné problémy, ktoré môžu viesť k problematickému jedeniu

Ak máte doma dieťatko, ktoré dlhodobo neje, uistite sa vždy, že to nie je spôsobené zdravotným problémom na strane dieťatka.

  • Averzia k jedlu sa môže spájať s alergiou alebo potravinovou intoleranciou. Tá sa môže u dieťatka prejaviť bolesťami bruška, pálením záhy alebo nadúvaním. Dieťatko nemusí vedieť v nižšom veku tento diskomfort popísať ani pomenovať. V prípade, ak máte podozrenie na potravinovú intoleranciu alebo alergiu u vášho dieťatka, konzultujte pediatra. Alergie a potravinové intolerancie sa môžu podieľať na budovaní negatívneho vzťahu k jedlu.
  • Ak ste spozorovali, že vášmu dieťatku pri jedle alebo pití často zabieha, informujte o tom svojho lekára, nakoľko by príčinou mohly byť tzv. dysfágia, ktorá označuje vlastne problematické prehĺtanie a teda problematický transport jedla alebo tekutiny z ústnej dutiny do žalúdka
  • Keď dieťatko začne prijímať tuhú stravu môže sa začať objavovať problém s jedením, ktorý je zapríčinený jazykovou uzdičkou. Jazyk ako svalový orgán, plní veľmi dôležitú funkciu pri spracovaní potravy. Krátka jazyková uzdička môže limitovať potrebný pohyb jazyka pri spracovaní potravy.

Prečo budovať u detí zdavý vzťah k jedlu

V mojej praxi sa nezameriavam na to, ako by mal vyzerať jedálniček detí.

Svoju pozornosť sústredím na to, akým spôsobom my rodičia vieme podporiť a budovať u detí zdravý vzťah k jedlu, s cieľom vyhnúť sa v budúcnosti nejedáctvu alebo aj rôznym poruchám príjmu potravy.

Pozitívny vzťah viete podporiť teda pestrosťou v strave, ponúkaním potravín v rôznych formách a vytváraním pozitívneho prostredia pri stolovaní. Tiež môže pomôcť, ak deti zapojíte do prípravy jedla. Proces prijímania nových jedál si môže vyžadovať čas. Buďte preto trpezlivý. V mojej prednáške venovanej nejedákom sa dozviete prečo budovať u detí zdravý vzťah k jedlu a podporiť zvedavosť a jedenie u detí.