spánková regresia
Uncategorized @sk

Spánková regresia

Spánková regresia je dočasné zhoršenie spánku, ktoré sa u bábätiek a batoliat najčajstejšie okolo veľkých psychomotorických a neurologických míľnikov. Je nepríjemná v tom, že v jej dôsledku sa zvyčajne dieťatku zhorší spánok. 

Dieťatko môže začať pri uspávaní plakať, môže vynechávať denné spánky. Tieto môžu byť kratšie alebo prerušovanejšie. Vynechávanie spánkov a kratšie spánky vedú k preúnave. To má za následok zvýšenú nervozitu a podráždenie.

Ďalším príznakom spánkovej regresie je časté nočné budenie. Detičky zvyčajne v noci trpia separačnou úzkosťou, kvôli ktorej sa budia. Častokrát je príčinou budenia aj psychomotorická novinka. Môže to byť napríklad pretáčanie na bruško, alebo štvornožkovanie, sadanie si a pod. 

Bábätká a deti totiž v noci spracúvajú v spánku vnemy z ich dňa. Ak sa niečo nové naučia, ich mozog to spracúva najmä v noci. Preto sa môže stať, že sa dieťatko v noci najprv postaví a až následne sa zobudí na to, že už stojí. 

V noci sa môžu objaviť aj dlhé bdelé okná, kedy sa dieťatko zobudí a aj napriek tomu, že vie, že treba spať a skúša to, tak sa mu to nedarí. Iné detičky sa uprostred noci hrajú, tlieskajú, výskajú. Toto obdobie zvyčajne trvá 2-4 týždne.

Najčastejšie regresie sú: 

Názvy regresií sú orientačné a to preto, lebo v tomto veku sa najčastejšie jednotlivé regresie objavujú. Ak sa však napríklad vaše bábätko samé pri nábytku postaví v 6. mesiaci, budete mať 8-10 mesačnú regresiu už v 6. mesiaci. 🙂

3-4 mesačná spánková regresia predstavuje nezvratnú zmenu v spánku vášho bábätka. Jeho spánok dozrie, spánkový cyklus sa zmení. Bábätká sa po tomto období môžu začať v noci častejšie budiť, denné spánku môžu začať byť prerušovanejšie.

Ak sa chcete o jednotlivých spánkových regresiách dozvedieť viac, stiahnite si ebook o spánkových regresiách  ZADARMO tu.