Spací vak
Bezpečný spánok, Nočné budenie, O spánku

Čo obliecť dieťatku pod spací vak

Spací vak je úžasný výmysel. Spája v sebe hneď niekoľko výhod. Jeho najväčšou prednosťou je, že poskytuje dieťatku teplo počas spánku, čo má vplyv na kvalitu spánku a budenie. Dieťatku tak nie je zima ani nad ránom, keď telesná teplota prirodzene klesá. Rodič vďaka dieťatku spiacemu v spacovom vaku nemusí celú noc pátrať po odkopanom paplóne. Z hľadiska bezpečnosti spánku spací vak eliminuje riziko zamotania sa dieťatka do deky alebo paplóna, ktoré môže spôsobiť pridusenie alebo udusenie dieťatka. Spací vak veľmi dobre funguje aj ako prvok predspánkovej rutiny, ktorá dieťatko na spánok pripraví. Okrem toho spacie vaky SULO sú krásne, detailne prepracované, pohodlné a kvalitné.

 

Ako si vybrať spací vak?

Pri výbere spaciaho vaku SULO sa rozhodujte podľa toho, v akom ročnom období budete spací vak využívať. Na letné mesiace si vystačíte s tenšou verziou spacieho vaku, v zimných mesiacoch bude dieťatku naopak pohodlnejšie a teplejšie v zimných verziách spacieho vaku (t.j. zimný a extra hrejivý). Na jar a na jeseň je zase najvhodnejší celoročný spací vak. Okrem hrejivosti si máte možnosť zvoliť, či chcete klasickú  alebo nožičkovú verziu vaku. Klasický vak je vhodný pre menšie deti od 6 mesiacov. Nožičkový vak zase ocenia detičky, ktoré už stoja, či chodia a nožičkový vak ich tak nebrzdí v pohybe.


Ako obliecť dieťatko do spacieho vaku?

Toto je jedna z najčastejších otázok, ktorú rodiačia majú. Ako obliecť dieťatko do vaku tak, aby mu nebola zima alebo príliš teplo? Mám dieťatko ešte v spacom vaku prikryť? Dať alebo nedať dieťatku pri nožičkovom spacom vaku ponožky?

To ako dieťatko do spacieho vaku obliecť vždy závisí od toho, aký spací vak ste si zvolili (viď Tabuľka 1). Hrejivosť spacieho vaku sa meria pomocou teplotného koeficientu spacieho vaku tzv. TOG. Tiež je potrebné brať do úvahy teplotu miestnosti (ideálne medzi 19-22 stupňov Celzia) ako aj fakt, či máte doma dieťatko, ktoré je zimomravé alebo naopak máte doma malého Wim Hofa. Spací vak je vlastne náhrada periny. Každé dieťatko je ale iné a vyžaduje iný teplotný komfort, preto niektoré možno potrebuje viac vrstiev a iné menej. Tak ako príliš veľký chlad dokáže dieťatko nad ránom zobudiť, prehriatie dieťatka zase naopak zvyšuje riziko SIDS u detí do roka. Preto je najlepšie je si jednoducho odsledovať dotykom, či je vášmu dieťatku počas spánku teplo alebo nie.

Položte dieťatku počas spánku ruku priamo na telíčko na chrbátiku alebo hrudníčku. Ak je dieťatko veľmi teplé alebo spotené, je to pre vás signál, že treba ubrať vrstvu oblečenia.

U detí do roka vankúše ani prikrývky v postieľke nie sú vhodné, pretože zvyšujú riziko SIDS/SUIS (náhle a nečakané úmrtie dieťaťa). U detí po roku je už síce riziko nižšie, avšak deti, ktoré sú už v postieľke a posteli mobilné sa budú ešte dlhodobo odkopávať a preto je spací vak najbezpečnejšie a tiež najideálnejšie riešenie z pohľadu tepelného komfortu.

 

Tabuľka 1 Spacie vaky SULO a TOG

Spací vak môžete dať dieťatku aj ak je teplota v izbičke vyššia alebo nižšia. Myslite potom vždy na to, aby ste prispôsobili aj, čo dieťatku pod spací vak oblečiete. Tabuľka má informatívny charakter.