Bezpečný spánok, Emócie detí a rodičovstvo, O spánku

Vzťahová väzba a spoločné spanie

V spoločnosti sa často diskutuje vzťahová väzba medzi matkou a dieťatkom. Veľmi vnímam, že aktuálne rezonuje názor, že spoločné spanie podporuje vzťahovú väzbu. To vedie k neprimeranému tlaku na rodičov, ktorí sa rozhodli pre spánok dieťatka v postieľke alebo ktorým spoločné spanie s dieťatkom nevyhovuje. V skutočnosti je ale to, kde bude dieťatko spinkať rozhodnutím rodičov a ich osobných preferencií. Každá rodina inklinuje k inému štýlu rodičovstva a vyhovuje im niečo iné a to je úplne v poriadku.

Spoločné spanie nevedie k silnejšej vzťahovej väzbe medzi matkou a dieťatkom.

Toto tvrdenie nie je len môj osobný názor. Potvrdzuje ho aj nedávna štúdia, ktorej záverom bolo, že spoločné spanie počas prvých 6tich mesiacov života nie je spojené s pozitívnymi alebo negatívnymi výsledkami v súvislosti s väzbou matky a dieťaťa (1).

Spoločné spanie

So spoločným spaním má takmer každý rodič chcene alebo nechcene osobnú skúsenosť a minimálne sa s ním príležitostne stretol. Dôvody, ktoré k nemu vedú sú rôzne. Niektorí rodičia sa preň rozhodnú, u niekoho môže byť dôvodom dispozičné riešenie bývania, iní sa zas jednoducho v tejto situácii “ocitnú” a spoločné spanie je výsledkom častého nočného budenia dieťatka.

Spoločné spanie má veľa výhod aj nevýhod (rovnako ako má svoje výhody aj nevýhody spanie vo vlastnej postieľke). Nie je ale nevyhnutné na podporu bezbečnej vzťahovej väzby. Či už sa rozhodnete pre spoločné spanie s dieťatkom alebo pre spánok vo vlastnej postieľky nezabúdajte na to, že to na čom záleží je, či sa vaše dieťatko cíti bezpodmienečne milované a či ste mu k dispozícii nielen v noci ale najmä počas dňa.

Argument, že spoločné spanie je podmienkou pre pevnú väzbu, nie je vedecky potvrdený. Spoločné spanie by preto nemalo byť meradlom toho, či sme lepšie alebo horšie matky. Matky by sa nemali cítiť zle a nemali by byť odsudzované spoločnosťou, ak sa pre spoločné spanie nerozhodnú.

Zdroje:

(1) Ayten Bilgin, Dieter Wolke. Bed-Sharing in the First 6 Months. Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics, 2021; Publish Ahead of Print DOI: 10.1097/DBP.0000000000000966