Časté nočné budenie, O spánku, Spánok detí, Uncategorized @sk

Zúbky a spánok

V tomto článku sa chcem zamerať na to, ako to vlastne s tými zúbkami a spánkom je. Sú naozaj zúbky takým veľkým a častým narušiteľom spánku našich detí? Zodpovedne môžem povedať, že veľa maminiek automaticky za zhoršeným spánkom vidí zúbky. Ako vidia túto spojitosť odborníci?

Kedy sú na vine zúbky?

Dieťatku sa musí prerezať spolu až 20 mliečných zúbkov. Celý proces začne niekedy v 4 mesiacoch dieťatka a všetky zúbky sú von približne vo veku 3 rokov. To by ale znamenalo, že by dieťatko malo spať viacmenej celý ten čas zle.

Príznaky ako nervozita, znížený apetít, slintanie, mierne zvýšená teplota alebo bdenie sa spájajú ale skôr s momentom, keď sa dieťatku zúbky prerazávajú a sú prítomné len v deň prerezania (napr. zvýšená teplota) alebo len niekľko dní predtým, ako sa zúbok prereže. Symptómy sú častejšie pri deťoch s nízkou pôrodnou hmotnosťou. S poklesom apetítu sa spája prerezávanie očných zúbkov. V preklade to znamená, že niektoré deti môžu cítiť diskomfort s rastom zúbkov, najčastejšie ak im idú očné zúbky. Štúdie tiež hovoria o tom, že vysoké horúčky nemajú so zúbkami spojitosť a vtedy je vhodnejšie kontaktovať lekára, či sa nejedná o nejakú infekciu. Slintanie nesúvisí priamo s prerezávaním zúbku, ale so skutočnosťou, že dieťatko svrbí ďasienko. Dieťatko si potom dáva do pusinky hryzátka, rúčky alebo hračky a to vedie k stimulácii slinných žliaz.

Príčiny zhoršeného spánku dieťatka

Veľakrát maminky automaticky zhoršený spánok pripíšu zúbkom, ale oplatí sa hľadať, či nie je dôvodom niečo iné. Štúdie potvrdzujú, že spájanie rastu zúbkov s bolesťou alebo zhoršeným spánkom významne reflektujú najmä vnímanie a presvedčenie rodičov. Ak má dieťatko dlhodobo zhoršený spánok a aj napriek rúčkam v pusinke žiaden nový zúbok nevidíte, zamyslite sa, či dôvodom zhoršeného spánku môže byť aj niečo iné.

Ak dospejete k záveru, že rast zúbkov nie je priamou príčinou zhoršeného spánku dieťatka, pokúste sa identifikovať, čo spánok dieťatka narúša a čo je potrebné zmeniť, aby sa spánok zlepšil.

Ako dieťatku uľaviť pri bolesti zúbkov

Ak ste eliminovali všetky ostatné možnosti, ktoré môžu byť za zhoršeným spánkom a máte doma dieťatko, ktoré naozaj trápia zúbky, môžete mu od bolesti uľaviť napríklad hračkami vhodnýmmi na prerezávanie zúbkov, špeciálnymi gélmi, homeoapatikami, zachladenými vhodnými predmetmi.

Zdroje:

Wake M, Hesketh K, Lucas J. Teething and tooth eruption in infants: A cohort study. Pediatrics. 2000 Dec;106(6):1374-9. doi: 10.1542/peds.106.6.1374. PMID: 11099591.

Memarpour M, Soltanimehr E, Eskandarian T. Signs and symptoms associated with primary tooth eruption: a clinical trial of nonpharmacological remedies. BMC Oral Health. 2015;15:88. Published 2015 Jul 28. doi:10.1186/s12903-015-0070-2.

Yousif MK. Mothers‘ false beliefs and myths associated with teething. Qatar Med J. 2020 Dec 9;2020(2):32. doi: 10.5339/qmj.2020.32. PMID: 33329998; PMCID: PMC7724255.