Vaše bábätko spalo stabilne, budilo sa v noci 1-2krát na mliečko. Cez deň spávalo 2-3 hodiny neprerušovane. A zrazu… keď malo približne 3-4 mesiace… všetko sa zmenilo. Dieťatko začalo spávať cez deň v 30 minútových intervaloch, v noci sa začalo budiť stále častejšie a častejšie. Prečo sa bábätko zrazu budí?
Spánok detí sa vekom mení. Je to preto, lebo prechádzajú veľmi veľkým a rýchlym neurologickým vývinom. Keďže spánok sa tvorí v mozgu, tieto neurologické zmeny spánok výrazne ovplyvňujú a tak ako sa vyvíja mozog vášho bábätká, vyvíja sa aj jeho spánok. Bábätká a malé deti prechádzajú vo svojom veku niekoľkými spánkovými regresiami. Tá prvá je ale najväčšia a znamená pre spánok bábätka veľkú zmenu.
Spánok vášho bábätka sa touto regresiou nenávratne zmenil.
Ako spoznám, že bábätko prechádza 4-mesačnou spánkovou regresiou?
- zhoršené zaspávanie, plač pri zaspávaní
- 30-40 minútové spánky počas dňa
- časté nočné budenie
- nervozita počas dňa
Čo je príčinou 4-mesačnej spánkovej regresia?
Prvou dôležitou vecou, ktorú musíte vedieť je, že táto regresia a zmena v spánku vášho bábätka je prirodzená. Dieťatko sa vyvíja a rovnako aj jeho spánok. Bábätku dozrejú a vyvíjajú sa biologické hodiny. Začnú sa mu tvoriť spánkové cykly inak a jeho spánok sa pomaly začína približovať viac tomu nášmu.
Bábätko si začína uvedomovať svoj zvyk a spôsob zaspávania. Začína byť citlivejšie na zvuky, okolie, či prerozdelenie denných spánkov. Regresia je výsledkom správneho neurologického vývinu bábätka. Nie je teda žiadnym dôvodom na obavy. Spôsob zaspatia bábätka od tohto momentu ale výrazne vplýva na jeho aj vašu kvalitu spánku. to, ako bábätko zaspí, bude totiž pri zaspávaní uprostred noci, či cez deň po ukončení spánkového cyklu vyžadovať opäť. Rovnako spánkové prostredie, spánková hygiena, či prerozdelenia spánkov začína mať výraznejší vplyv na to, ako vaše dieťatko zaspí a bude spať.
Prílišná, či naopak nedostatočná stimulácia, môže komplikovať zaspávania aj spánok. Nevhodné načasovanie spánkov môže spôsobovať horšie noci, či frustráciu pri zaspávaní. Bábätko si už uvedomuje spôsob akým zaspáva a začína ho hľadať na konci spánkového cyklu, aby mohlo pokračovať ďalej v spánku cez deň, či v noci.
Cirkadiánny rytmus vášho bábätka je už nastavený a rozlišuje medzi dňom a nocou. Postupne po 4. mesiaci bude vedieť byť jeho spánok stále predvídateľnejší.
Ako ďalej
Deti nie sú stroje a je prirodzené, že majú dni, kedy spia lepšie a kedy spia horšie. Určite ale nie je normálne, ak sa bábätko dlhodobo aj po regresii budí 6-8-10krát za noc. Čo teda môžete urobiť, aby ste sa dostali do nového normálu?
- Majte stabilnú predspánkovú rutinu
- Bdelé okná prispôsobte známkam únavy vášho bábätka ale sledujte aj odporúčanú dobu bdenia podľa veku
- Majte doma tmavšie spánkové prostredie na spánok
- Praktizujte bezpečný spánok
- Pracujte na spájaní spánkových cyklov
- Majte vhodne prerozdelené denné spánky
- Stimulujte bábätko primerane
- Naplňte emocionálne potreby dieťatka
- Zabezpečte, aby gro kalórií bolo prijatých cez deň (bábätko to tak nebude dobiehať prijímanie kalórií v noci)