Bezpečný spánok, Novorodenci, Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku, Plač, Rodičovstvo, Spánok detí, Spánok novorodencov

Syndróm traseného dieťaťa

Syndróm traseného dieťaťa sa v angličtine označuje skratkou SBS (Shaken Baby Syndrome) a ako už názov napovedá, ide o poranenie hlavy (mozgu) dieťatka v dôsledku prudkého trasenia malým dieťatkom. Nemusí sa pritom vôbec jednať o úmyselné ubližovanie dieťatku, ale riziká pre dieťatko sú rovnaké a to bez ohľadu, či ide o ublíženie z nedbanlivosti alebo vedomé ublíženie. Práve preto chcem túto tému rozobrať trochu hlbšie a pozrieť sa nielen na to aké sú následky ale aj na to, ako syndrómu traseného dieťaťa predchádzať. Zvyšovanie povedomia o tejto citlivej téme je jedným z nástrojov ako minimalizovať situácie, kedy môže dôjsť k poraneniu mozgu dieťatka.

Čo je syndróm traseného dieťaťa

Syndróm traseného dieťaťa je vážne poranenie mozgu spôsobené prudkým trasením novorodenca alebo malého dieťaťa. Toto trasenie môže spôsobiť poškodenie mozgu, krvácanie do mozgu a očí, opuch mozgu, ďalšie vážne zdravotné problémy a smrť.

Mozog dieťaťa pri trasení naráža o steny lebky. Trasenie dieťaťom spôsobuje, že hlavička dieťaťa podstupuje zrýchlenie/spomalenie, čo môže spôsobiť zotrvačný pohyb mozgu v lebečnej časti. Dôsledky poranenia hlavy u dojčiat patria medzi najčastejšie príčiny vážnych a smrteľných zranení u detí (1).

Poranenie hlavy sa môže spájať s rôznymi situáciami s pádom dieťaťa z bicykla, na lyžiach a pod. Ale o poranení hlavy/ mozgu v kontexte traseného dieťaťa hovoríme vtedy, keď dôjde k traseniu dieťaťa použitím fyzickej sily najčastejšie zo strany rodiča alebo osoby, ktorá sa o dieťa stará. Osoba najčastejšie drží dieťatko pod pazuchami a silne ním trasie, čo vedie k nekontrolovateľnému pohybu hlavy dieťatka. k syndrómu dochádza aj keď dochádza k fyzickému nasíliu páchanému voči dieťaťu. Kočíkovanie na nerovnej ceste, pohupovanie s dieťatkom na fitlopte alebo hodanie dieťatka nevedie k syndrómu traseného dieťaťa.

Najväčšie riziko je u detí do šiestich mesiacov, pričom riziko pretrváva do veku 2 rokov. Súvisí to s tým, že krčné svaly dieťatka nie sú ešte dostatočne silné, aby hlavu podopreli a anatómia tela dieťaťa nie je uspôsobená na také prudké pohyby. Treba si uvedomiť, že hlava dieťatka je ťažká a tvorí až 25% celkovej hmotnosti dieťatka.

Riziká syndrómu traseného dieťaťa

Príznaky bývajú rôzne a závisia od miery poškodenia. Veľakrát poškodenie nie je sprevádzané príznakmi. Inokedy sú už príznaky evidentné, najmä v prípadoch, kedy je príčinou syndrómu traseného dieťaťa týrani a použitie fyzickej sily, nedochádza k vyhľadani lekárskej starostlivosti a diagnostike.

K príznakom patrí napríklad podráždenosť dieťatka, apatia, ospalosť, zvracanie, upadnutie do bezvedomia, bledá až modrastá pokožka ale aj poruchy dýchania, problémy so zrakom, letargický pohľad, znížený apetít. 

Čomu sa treba vyhnúť, aby nedošlo k syndrómu traseného dieťaťa?

K vysokému riziku, že rodič zatrasie dieťatko dochádza v  najmä v situáciách, kedy dieťatko dlho neutíšiteľna plače. Pre rodiča je to stresová a záťažová situácia, často umocnená spánkovou depriváciou rodiča, zlou životnou situáciou, v ktorej sa ocitol, vyčerpaním a starostlivosťou o viaceré deti, ale aj temperamentom rodiča a problematickým zvládaním záťažových situácií.

Takéto momenty môžu byť byť spúšťačom pre nekontrolované reakcie zo strany rodiča, kedy rodič v zúfalstve zatrasie dieťatkom s mylnou domnienkou, že tak dieťatko utíši. Očakáva, že zatrasenie dieťatkom bude pôsobiť ako akýsi „reštart“ celej situácie.

Riziko ale vzniká aj pri hre s dieťatkom, kedy napríklad vyhadzujeme dieťatko do vzduchu.

O syndróme traseného dieťaťa nehovoríme len v súvislosti s náhlou skratovou situáciou na strane rodiča alebo neuvedomením si možného rizika pri hre s dieťaťom. Jednou z hlavných príčin poranenia hlavy býva aj vedomé zlé zaobchádzanie s deťmi a fyzické týranie tých najmenších, používanie fyzickej sily, fackovanie detí alebo sotenie dieťatka (2).

Ako sa syndrómu traseného dieťaťa vyhnúť

Na záver tu je niekoľko rád, ako syndrómu traseného dieťaťa predchádzať.

Nikdy netraste dieťaťom

Plač dieťatka vie byť frustrujúci a náročný. Uvedomte si ale aj, že plač je prirodzeným spôsobom komunikácie dieťatka. Ak cítite, že je toho na Vás priveľa je dobré dať dieťatko na chvíľu partnerovi, kým vy opäť nájdete vnútorný pokoj. Ak ste s plačúcim dieťatkom doma sám/a, tak ho dajte na potrebný čas do uzavretej postieľky, kým sa neupokojíte. Dieťatko môže aj plakať a je v poriadku, aby ste ho nechali plakať, kým sa upokojíte a budete mať situáciu pod kontrolou.

Pohybujte s dieťaťom citlivo

Narobte s dieťaťom prudké pohyby, netraste s ním neprimeranou silou.

Poznajte príčiny plaču dieťatka

Snažte sa predchádzať situáciám, ktoré môžu viesť k neutíšiteľnému plaču dieťatka. Samozrejme, nepodarí sa to vždy, ale poznať príčinu plaču dieťatka vám môže pomôcť docieliť, že dieťato bude plakať menej.

Ak máte doma dieťatko, ktoré často plače či už z dôvodu koliky alebo ide len o tzv. witching hour, poproste o pomoc rodinu, kamarátku, aby ste v kritických momentoch neboli s dieťatkom sama a mali ste pri sebe niekoho, kto vám so starostlivosťou pomôže.

Ďalšou z príčin častého plaču dieťatka výva preúnava alebo podúnava. Neprimerane dlhé bdenie dieťatka vedie k podráždenosti a plaču dieťatka . Poznajte známky únavy dieťatka a aj odporúčanú dobu bdenia. Ak je dieťatko dojčené a všimnete si, že trpí bolesťami bruška, tak si sledujte potraviny, ktoré konzumujete. Je prirodzené, že spočiatku sa s dieťatkom spoznávate. Obsiahle informácie o tom, ako zlepšiť spánok novorodenca nájdete v prednáške o spánku novorodencov. Časom sa ale naučíte viac chápať potrebám dieťatka.

Príčinou plaču dieťatka môže byť choroba ale aj napríklad hlad z dôvodu nedostatčocnej laktácie, nesprávneho prisatia bábätka.

Naučte sa zvládať stresové a záťažové situácie

Ak patríte k ľuďom, ktorý ťažšie zvládajú stres, hľadajte spôsob, ako stresové situácie zvládať. Existujú rôzne formy. Pre niekoho je to meditácia, pohyb, dychové cvičenia. Alternatívou je vždy aj vyhľadanie odbornej pomoci.

Nezabúdajte v materstve na seba

Myslite v matersve aj na seba. Dlhodbé nevyspatie nie je hrdinstvo a dieťatko potrebuje vyspinkanú matku. Ak ste dlhodobo deprimovaná, často sa v noci budíte, tak je dobré riešiť a zlepšiť spánok dieťatka.

Požiadajte o pomoc

Cieľom tohto článku je zvýšiť povedomie o rizikách syndrómu traseného dieťaťa.

Zdroje

(1) Altimier L. Shaken baby syndrome. J Perinat Neonatal Nurs. 2008 Jan-Mar;22(1):68-76; quiz 77-8. doi: 10.1097/01.JPN.0000311877.32614.69. PMID: 18287904.

(2) Shaken baby syndrome: inflicted cerebral trauma. Committee on Child Abuse and Neglect, 1993-1994. Del Med J. 1997 Jul;69(7):365-70. PMID: 9260387.